°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Prekliata rodina dedka z Kameňáku: Otec zomrel pri hokeji, brata zabil blesk... Syn mu umrzol

Lubomír Lipský
Lubomír Lipský
Zdroj: Tv Nova
02.10.2020 00:01

PRAHA - Herec Lubomír Lipský hrával komické charaktery a vystupoval v mnohých programoch ako zabávač. V reálnom živote mu však do smiechu veľmi nebolo. Jeho brat zomrel ako 17-ročný a prišiel aj o syna...


Lubomír Lipský sa narodil 19. apríla 1923 v Pelhřimove. Študoval divadelnú vedu a estetiku na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Od detstva sa zaujímal aj o hudbu, hral na klavíri, saxofóne, pozaune, účinkoval i v jazzovom orchestri. Zamýšľal sa nad kariérou profesionálneho hudobníka, ale komediálny talent ho nasmeroval do filmu a divadla.S bratom Oldřichom, neskorším významným režisérom, založili v Pelhřimove Dramatické štúdio mladých, kde v roku 1935 v Strakonickom dudákovi Lubomír vystúpil prvý raz na javisko. V roku 1945 bol herec jedným zo zakladateľov Divadla satiry.

Pred kameru sa Lubomír Lipský po prvý raz postavil v roku 1946, keď si spolu s bratom zahrali vo vojnovom filme V horách duní. Od tých čias stvárnil množstvo postáv vo filmoch, v rozprávkach a televíznych seriáloch.

Lubomír Lipský a Jan Werich
Lubomír Lipský a Jan
Zdroj: ČS státní film


Umelecká rodina sa však dostala v polovici minulého storočia do problémov. Na nový režim doplatil v roku 1949 otec Lipského. Ten mal v rodnom Pelhřimove cukráreň a kaviareň, ale pôsobil aj v miestnom ochotníckom spolku Rieger. Bol jeho predsedom, konateľom, hercom i režisérom. S ochotníkmi hrali Hrátky s čertem (Jan Drda), a pretože výprask dostal červený čert, predstavitelia novej moci to označili za inotaj. Obvinili ho dokonca z rozvracania republiky a poslali ho na dva roky nútených prác. Pri zatýkaní sa zamyslel a povedal už legendárny výrok: "Noci jsou chladné? To abych si vzal teplé prádlo". Neskôr odznel aj v kultovom filme Limonádový Joe. Režisérske žezlo po otcovi symbolicky prevzal brat Oldřich Lipský, ktorý s bratom Lubomírom spolupracoval. 

V ďalších rokoch hral Lubomír Lipský napríklad vo filmoch Císařův pekař a pekařův císař (1951), Byl jednou jeden král (1954), Čest a sláva (1968). Brat Oldřich ho obsadil do životnej úlohy dobráckeho učiteľa literatúry v paródii na brakové detektívky Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970). Popri menšej úlohe v komédii ako Zabil jsem Einsteina, pánové (1969 ) mu brat ponúkol hlavnú úlohu i v rodinnej komédii Šest medvědů s Cibulkou (1972), alebo Ať žijí duchové (1977).

Lubomír Lipský a Jana Brejchová
Lubomír Lipský a Jana
Zdroj: FS Barrandov


Prvú televíznu komickú scénku zahral už na Vianoce 1953, v roku začiatku televízneho vysielania. Pravidelne sa objavoval v silvestrovských estrádach a rôznych zábavných reláciách. Lipský bol populárnym zabávačom a vravieval: "Je lepšie sa opotrebovať ako zhrdzavieť".

Hral v televíznych seriáloch Hříšní lidé města pražského, Pán Tau, Kameňák a iných.

Na začiatku 60. rokov sa objavil v roli deda Potůčka v úplne prvom TV seriále Tři chlapi v chalupě, hoci mal len 40 rokov. 

Lubomír Lipský
Zdroj: Národní filmový archiv


Jeho satirické začiatky v pelhřimovskom Dramatickom štúdiu neboli po vôli úradom. A ani ďalšie vystúpenia, ktoré herec neskôr predvádzal spolu so Stelou Zázvorkovou, Milošom Kopeckým či Miroslavom Horníčkom v Divadle satiry.

Televízny záznam predstavenia Charlieho teta z roku 1969 patrí k legendárnym reláciám. V roku 1996 začal hrať v Divadle ABC, občas účinkoval aj v divadle Na Jezerce. O rok neskôr Lipský zažiaril v televíznom seriáli Fantom operety.

Bol jedným z hercov vo filme Saturnin (1994). Je to presne ten film, ktorý stavil na výborné herecké výkony a historickú atmosféru zdôraznenú dobovou hudbou.

Herec napríklad exceloval aj v televíznom filme Tri plus 1 s Miroslavom Donutilom (2005) a v televíznom seriáli Hraběnky (2007).

Lubomír Lipský
Zdroj: CT


V roku 1997 získal cenu Thálie za úlohu Billyho Kippa v muzikáli Sny z Nového Yorku, v roku 2006 mu udelili druhú cenu Thálie za celoživotné herecké majstrovstvo.

V posledných rokoch sa objavoval v komerčných projektoch typu Školní výlet, Kameňák 3 a podobne.

Herecká legenda opustila filmový a divadelný svet 2. októbra 2015 vo veku 92 rokov. 

Lubomír Lipský
Zdroj: TV Barrandov

Nie všetci z jeho rodiny však mali šťastie dožiť sa takého veku. České médiá o smrti jeho príbuzných dokonca píšu ako o prekliatí.

Otec Vilém zomrel ako 86-ročný pri hokejovom zápase. „Otec mal nádhernú smrť. V osemdesiatom treťom sledoval u môjho brata hokejový zápas našich s Rusmi. Povedal Oldřichovi, aby pripravil víno, že spoločne slávia naše víťazstvo. Potom vzal vývrtku a skôr, než vytiahol špunt, zomrel,” povedal herec v jednom rozhovore. 

Brat Dalibor, ktorý bol o 7 rokov mladší, zomrel ako 17-ročný. „Dňa 17. 7. 1947 ho počas prázdnin pri kúpaní v rybníku zabil blesk. Stalo sa tak v siedmy deň v týždni a o 17. hodine. Brat chodil do septimy a mal práve 17 rokov a 7 mesiacov,” spomínal raz Lipský. 

Brat Oldřich, ktorý bol režisérom filmov ako Tři veteráni, Adéla ještě nevečeřela, Šest medvědů s Cibulkou,sa dožil 62 rokov. Počas nakrúcania filmu Veľká vlaková lúpež podľahol rakovine žalúdka. 

Réžii sa venoval aj Lubomírov syn, jeho menovec. Ako 40-ročný sa na Silvestra v roku 1991 vybral von na čerstvý vzduch a neskôr ho našli zmrznutého. Hovorilo sa, že dostal infarkt. 


Galéria

Lubomír Lipský Lubomír Lipský a Jan Lubomír Lipský a Jana Lubomír Lipský Lubomír Lipský Lubomír Lipský

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články