Politický analytik Baránek: Krajské voľby sú prepadákom pre Smer | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Politický analytik Baránek: Krajské voľby sú prepadákom pre Smer

Ján Baránek
Ján Baránek
Zdroj: Archív Jána Baránka
05.11.2017 12:00

BRATISLAVA - Z pohľadu zvolených predsedov samosprávnych krajov sú krajské voľby pre Smer-SD prepadákom a pre opozíciu úspechom, povedal politický analytik Ján Baránek.


Smeru podľa Baránka nepomohla ani účelová zmena voľby predsedov krajov z dvojkolovej na jednokolovú, ktorá len zbytočne a nesystémovo znížila legitimitu županov, lebo župan zvolený v 2. kole mal väčšiu váhu. „Demokracia nefunguje tak, že sa zákony menia účelovo podľa aktuálnej situácie,“ konštatoval Baránek.

Analytik poukázal na masívny úspech opozície v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji. Situácia v jednotlivých krajoch sa však môže meniť podľa zloženia krajských zastupiteľstiev. Dobré podľa Baránka je, že sa nenaplnili obavy z Ľudovej strany Naše Slovensko v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji, kde nevyhrali v boji o post predsedu kraja Marian Kotleba a Milan Uhrík.

V Banskobystrickom kraji tomu výrazne pomohla vysoká účasť voličov, ktorá dosiahla 40,29 percenta. Netreba sa však upokojovať, lebo Marian Kotleba získal 23,31 percenta hlasov voličov a má druhé miesto po tom, ako sa proti nemu spojili viaceré strany. To sa však nemôže zopakovať v parlamentných voľbách, tie majú totiž pomerný volebný systém. V krajských voľbách je väčšinový volebný systém a predsedom sa stáva ten kandidát, ktorý získa najviac hlasov.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Archív Jána Baránka

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články