O posledných ľuďoch, čo žijú v Černobyli, vyrozpráva na javisku Divadelná Nitra | Topky.sk

Piatok, 19. júl 2019. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

O posledných ľuďoch, čo žijú v Černobyli, vyrozpráva na javisku Divadelná Nitra

Zvizdaľ
Zvizdaľ
31.08.2017 10:00

Z návštevy Černobyľskej zóny sa stala turistická atrakcia. Ale mimo turistických chodníkov sa odohráva skutočný príbeh staručkého manželského páru, ktorý už tri desaťročia žije v izolácii od civilizácie, obklopený všadeprítomným rádioaktívnym žiarením, v neexistujúcej dedine, kde sa obaja narodili, a ktorú ani po jadrovej katastrofe neopustili. Tento takmer neuveriteľný príbeh prinesie na festivalové dosky v hlavnom programe Divadelnej Nitry inscenácia ZVIZDAĽ [Černobyľ tak ďaleko, tak blízko] belgického kolektívu BERLIN.


Medzinárodný festival Divadelná Nitra (22. – 26. septembra 2017) vstúpi do svojho 26. ročníka témou #FUNDAMENTALS. V programe sa bude obracať k základným hodnotám života človeka a spoločnosti.

Spomedzi desiatok tisíc pôvodných obyvateľov takmer stovky dedín a miest zasiahnutých výbuchom černobyľskej jadrovej elektrárne odmietlo evakuáciu len zopár ľudí. Keď sa tvorcovia belgického kolektívu BERLIN dozvedeli o dvoch ľuďoch, ktorí ako jediní zostali žiť v rodnej dedine Zvizdaľ, rozhodli sa ich príbeh spracovať v divadle.

Počas piatich rokov navštevovali Petra a Nadju v oblasti zamorenej radiáciou, v dedine, ktorá už nie je ani na mapách, aby zistili, ako títo ľudia žijú, pracujú a prežívajú v prostredí, kde čas zastal v roku 1986. V jednotlivých ročných obdobiach sledovali manželský pár, ktorý sa namiesto úteku pred ekologickou katastrofou rozhodol zostať tam, kde sa obaja narodili, žili ich predkovia, kde je ich zem aj zvieratá. Tam, kde je ich domov, s radiáciou či bez nej.

Zvizdaľ

Ako sa však dajú vydržať roky izolácie? V srdci prírody, obklopení poľami a niekoľkými zvieratami,​ odrezaní od sveta, bez elektriny, pitnej vody a telefonického signálu, so všadeprítomnými poverami, s vodkou, bolesťami zubov, s chorobami staroby a 20-kilometrovou cestou do najbližšieho obchodu?

Po piatich rokoch návštev prinášajú tvorcovia z kolektívu BERLIN na dosky unikátny portrét manželského páru, ktorý po tri desaťročia tvrdohlavo čelil neviditeľnému nebezpečenstvu.

„Namiesto lacnej senzácie ponúka inscenácia dojímavý príbeh o ľuďoch s nezlomnou vôľou a silným vzťahom k domovu, pre ktorých sa apokalypsou život neskončil,“ hovorí člen Umeleckej rady Divadelnej Nitry Ján Balaj.

Zvizdaľ je portrétom samoty, prežitia, chudoby, nádeje a lásky medzi dvomi osemdesiatročnými ľuďmi obklopenými bezfarebným, nepáchnucim, ale všadeprítomným žiarením,“ hovoria tvorcovia Bart Baele a Yves Degryse.

„Vždy, keď sme sa vrátili z Černobyľa, potrebovali sme pár dní, aby sme sa spamätali. Je to úplne iný svet. Nikdy predtým sme nezažili niečo také intenzívne. Boli sme aj emocionálne vtiahnutí do života Nadje a Petra. Akoby sme vstúpili do ich životov a potom jedným niekoľkohodinovým letom z nich vystúpili,“ opisujú tvorcovia.

„Ich sociálne reflexy boli, prirodzene, úplne odlišné v dôsledku izolácie, v ktorej žili už 27 rokov. Napríklad, vôbec si neuvedomili, že sme tam prišli špeciálne za nimi, že sme si rezervovali let zvlášť na tento účel. Stalo sa, že sme prišli raz v zime a po desiatich minútach nám povedali, aby sme prišli na jar,“ hovorí belgické duo. „V priebehu rokov sme videli veľa nepokoja. Ak zomrelo zviera, spôsobilo to veľké vychýlenie ich života. Na začiatku boli naše rozhovory stále o tom, prečo tam zostali. Postupom času sme šli hlbšie a hovorili sme napríklad o smrti a strachu z nej. Zimy sú tu také kruté, že zakaždým, keď sme ich šli navštíviť, sme sa strachovali, či ich ešte nájdeme nažive,“ vysvetlili Bart Baele a Yves Degryse.

Okrem neobyčajného príbehu je pozoruhodná aj forma inscenácie, ktorá spája divadlo a film. Publikum sedí na oboch stranách filmového plátna, dokumentárne filmové obrazy na javisku sprevádzajú živé zábery hodnoverných makiet tohto ukrajinského gazdovstva v rôznych ročných obdobiach. Kamera na robotickej  ruke sa vznáša nad zátiším. „Aký úžasný kontrast: súčasná moderná vizuálna kultúra stojí tvárou v tvár prastarým silám zaburinenej prírody a surovým inštinktom prežitia,“ napísali v recenzii belgické noviny De Standaard.

Zvizdaľ

Inscenácia Zvizdaľ [Černobyľ  tak ďaleko, tak blízko] je časťou [#6] veľkolepého projektu skúmania sveta belgického kolektívu BERLIN s názvom Holocén. Na Divadelnej Nitre sa stane aj súčasťou vzdelávacieho projektu Ako na divadlo.

Kľúčové slová: #domov, #korene, #príroda, #láska, #život, #životné prostredie.

Hlavný program Divadelnej Nitry 2017 ponúkne počas piatich festivalových dní 10 inscenácií tvorcov z Belgicka, Českej republiky, Grécka, Poľska, Spojených štátov amerických, Slovinska a Slovenska.

SPOT DIVADELNEJ NITRY 2017

Vstupenky sú už v predaji, možno ich získať prostredníctvom internetového portálu . Pokladnica je otvorená od 21. augusta každý pracovný deň od 14.00 do 17.00 v Divadle Andreja Bagara v Nitre (vchod zo Svätoplukovho námestia).

Okrem vstupeniek je možné zakúpiť si prostredníctvom toho istého portálu aj festivalové tričko s jedným z vybratých kľúčových slov.  

Hlavný festivalový program

Všetky informácie o vstupenkách

Všetky aktuálne informácie nájdete na: Oficiálnom webeFacebooku

- Reklamná správa - 


Galéria

Zvizdaľ Zvizdaľ Zvizdaľ

Nástroje k článkuPR článok


FOTO: Divadelná Nitra,
VIDEO: Youtube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články