°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Prieskum hovorí jasne: Konzervatívci s Johnsonom na čele získajú väčšinu

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/Dan Kitwood/Pool Photo via AP
28.11.2019 07:50

LONDÝN - Konzervatívci britského premiéra Borisa Johnsona získajú v decembrových voľbách pohodlnú väčšinu v parlamente. Vyplýva to z nového prieskumu, ktorý v stredu zverejnil renomovaný inštitút YouGov.


 Podľa prieskumu by Johnsonova Konzervatívna strana v predčasných voľbách, vypísaných na 12. decembra, získala väčšinu 359 kresiel v 650-člennej Dolnej snemovni britského parlamentu. To je výrazne viac než v posledných voľbách v roku 2017, keď konzervatívci obsadili 317 kresiel. Inštitút YouGov zostavil svoj komplexný model voličských preferencii na základe odpovedí 100.000 respondentov poskytnutých v priebehu siedmich dní.

Boris Johnson
Zdroj: SITA/Dan Kitwood/Pool Photo via AP

Veľké straty by podľa modelu utrpeli opoziční labouristi, ktorí by získali len 211 poslancov, čo je o vyše 50 menej než pred dvoma rokmi. Škótska národná strana (SNP) by podľa tohto prieskumu obsadila 43 kresiel a Liberálni demokrati 13. Ani jedno kreslo by si nevybojovala Strana brexitu známeho euroskeptika Nigela Faragea. Rozhodnutie o konaní predčasných volieb v Spojenom kráľovstve bolo prijaté po tom, ako došlo k opätovnému odkladu brexitu z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Boris Johnson sľubuje, že v prípade volebného víťazstva vyvedie Britániu z EÚ v stanovenom januárovom termíne bez ďalších odkladov.


Galéria

Boris Johnson Boris Johnson

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články