Johnson je v koncoch: Európska únia má už plné zuby brexitu a jeho odkladania | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Johnson je v koncoch: Európska únia má už plné zuby brexitu a jeho odkladania

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys
17.09.2019 07:20

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson v pondelok pre britskú stanicu BBC povedal, že Európska únia má už "plné zuby" tzv. brexitu a chce dohodu.


Johnson po stretnutí s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom v Luxemburgu v rozhovore s BBC povedal, že EÚ je "unavená z nekonečných odkladov" brexitu a chce prejsť do ďalšej fázy, keď už obe strany budú riešiť svoje budúce obchodné vzťahy.

Britský premiér trval na tom, že brexit, teda odchod Británie z EÚ, nastane podľa plánu 31. októbra, a to aj napriek novoprijatému zákonu, na základe ktorého musí Johnson požiadať Úniu o odklad, ak spoločne nedosiahnu dohodu. Pracovný obed Johnsona s Junckerom v Luxemburgu, na ktorom diskutovali o riešení britskej patovej situácie okolo brexitu, nepriniesol v pondelok žiadny pozitívny posun. Ako Juncker oznámil, Británia nepredložila žiadne priechodné riešenie, ale EÚ je stále otvorená ďalším rokovaniam.

Luxemburský premiér Xavier Bettel bol však na tlačovej konferencii ostrejší a skritizoval neprítomného Johnsona, ktorého hostil vo svojej krajine a tiež s ním absolvoval stretnutie. Bettel pretrvávajúcu neistotu okolo brexitu označil za "nočnú moru". "Potrebujeme viac než len slová," povedal luxemburský premiér na adresu Johnsona pred novinármi a davom odporcov brexitu, ktorí sa tiež zišli pred Bettelovým úradom.

Priestor pri pulte vedľa Bettela, určený pre Johnsona, bol na tlačovej konferencii prázdny. Britský premiér odišiel hneď po stretnutí, pretože demonštranti naňho pokrikovali a vysmievali sa mu, napísala agentúra DPA. Johnson neskôr vysvetlil, že hluční demonštranti ho odradili a rozhodol sa nezúčastniť na tlačovej konferencii.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články