Smer ukázal kandidátku do volieb: Chýbajú na nej známe mená! | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Smer ukázal kandidátku do volieb: Chýbajú na nej známe mená!

Róbert Fico
Róbert Fico
Zdroj: SITA
02.12.2015 08:49

BRATISLAVA – Smer-SD pristupuje podľa predsedu strany Roberta Fica k parlamentným voľbám s veľkým rešpektom, pretože vstupuje do politickej súťaže ako strana, ktorá nesie osemročnú záťaž vládnutia. Ako povedal dnes na tlačovej besede po rokovaní straníckeho predsedníctva, tento fakt zanecháva pozitívne i negatívne stopy.


„K voľbám však pristupujeme aj s veľkou energiou. Smer tvorí pilier politickej stability na Slovensku. SR odovzdáme z finančného a hospodárskeho hľadiska ako v roku 2012. Smer je vnútorne silná a konsolidovaná strana, čo je na slovenské pomery nevídané,“ vyhlásil.

Predsedníctvo Smeru-SD dnes schválilo kandidačnú listinu do parlamentných volieb. Kandidátku predkladá podľa stanov predseda strany a schvaľuje ju predsedníctvo. Pred tým kandidátku odkomunikovali s krajskými a okresnými štruktúrami. Fico verí, že nový klub Smeru v NR SR bude stabilný. „Pokiaľ Smer bude aj v novej vláde, Smer bude zárukou, že vláda bude mať v parlamente podporu,“ povedal Fico. 

Lídrom kandidátky Smeru-SD do marcových parlamentných volieb bude premiér Robert Fico. Dvojkou je minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý sa tak v porovnaní s poslednými voľbami posunie o jedno miesto vyššie. Trojkou je predseda parlamentu Peter Pellegrini. Jediným vysokým funkcionárom, ktorý na kandidátke nebude je Pavol Paška. Ten sa vzdal funkcie predsedu parlamentu minulý rok na jeseň po kauze nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Paška pre Hospodárske noviny povedal, že si vie predstaviť funkciu ministra zahraničných vecí. „Nepatrím medzi ľudí, ktorí delia medvediu kožu, kým medveď behá po lese. Lajčák je absolútna jednotka pre zahraničnú politiku,“ konštatoval Fico. 

Zo štvrtého miesta kandiduje minister financií Peter Kažimír. Do prvej desiatky sa dostali aj minister kultúry Marek Maďarič, šéf rezortu životného prostredia Peter Žiga, minister zahraničia Miroslav Lajčák, košický primátor Richard Raši, minister dopravy Ján Počiatek, minister práce Ján Richter. Druhú desiatku otvára na kandidátke žilinský župan Juraj Blanár. Za ním nasleduje minister obrany Martin Glváč, trenčiansky župan Jaroslav Baška, podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková, vicepremiér Ľubomír Vážny, minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Novou tvárou na kandidátke v druhej desiatke bude prešovský župan Peter Chudík. Do druhej desiatky sa dostali aj poslanci NR SR Tibor Glenda, Stanislav Kubánek a Vladimír Faič, ktorý je šéfom poradcov premiéra. 

Tretiu desiatku otvára exminister školstva Dušan Čaplovič. Poslanec NR SR a starosta Starej Bystrice Ján Podmanický, štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček, predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej, šéf tlačového odboru na Úrade vlády SR a bývalý novinár Erik Tomáš, podpredseda NR SR Miroslav Číž, šéf úradu vlády Igor Federič, žilinský primátor Igor Choma, vedúca služobného úradu na ministerstve vnútra Denisa Saková. Tridsiate miesto patrí Dušanovi Galisovi. 

Po 31. mieste nasledujú viacerí poslanci NR SR za Smer-SD a štátni tajomníci viacerých ministerstiev. Je medzi nimi aj Ján Kvorka, ktorý bol pred časom trestne stíhaný. Podľa Fica však bol oslobodený spod všetkých obvinení. „Pre nás platí rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedol. Na nižších miestach kandidátky sa objavia aj poslanci NR SR Otto Brixi a Andrej Kolesík. Na kandidátke však bude chýbať Anton Martvoň. „Pri zostavovaní kandidátky treba brať do úvahy rôzne kritériá. Taký je politický život. Ľudia odchádzajú, ľudia prichádzajú,“ komentoval rozhodnutie Fico. 

Na kandidačnej listine sa neobjavia ani štyria ministri. Minister školstva Juraj Draxler, minister zdravotníctva Viliam Čislák, minister hospodárstva Vazil Hudák a minister spravodlivosti Tomáš Borec. Podľa Fica však Smer s nimi však v budúcnosti ešte môže počítať. Na kandidátke bude podľa Fica 27 žien. Nebude však na nej trnavská krajská predsedníčka Smeru-SD Renáta Zmajkovičová. „Je to moje vlastné rozhodnutie,“ povedala pre agentúru SITA. Zmajkovičová bola od začiatku volebného obdobia podpredsedníčkou NR SR. Po kauze nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu sa však funkcie vzdala. V parlamente zostala pôsobiť ako poslankyňa NR SR. Na kandidátke by sa nemala objaviť ani Iveta Lišková. Tá by mala odísť pôsobiť do diplomacie. Kandidovať nebude ani Mojmír Mamojka, toho Smer-SD navrhuje ako kandidáta na ústavného sudcu. Na kandidátke nebude ani exministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Tá však kandiduje na komisára pre deti. 

Parlamentné voľby budú v sobotu 5. marca 2016. Voľby do národnej rady sa riadia novou volebnou legislatívou, zákonom o podmienkach výkonu volebného práva a zákonom o volebnej kampani. Politické subjekty, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov, musia kandidačné listiny podať do 6. decembra. 

Fico dnes tiež oznámil, že v sobotu na sneme oznámi tretí sociálny balík. V Nitre sa na sneme stretne takmer 1 000 delegátov. „Úlohou snemu bude nielen zhodnotenie štyroch rokov vo vláde, ale aj predloženie tretieho balíka. Prvé dva sme zvládli. Do piatku splníme všetky opatrenia z druhého balíka,“ povedal Fico s tým, že predsedníctvu bol predstavený ideový zámer balíka. Do soboty urobia klasifikáciu nákladov a efektov. „Ľudia budú môcť z neho pozitívne čerpať. Bude mať vplyv na tvorbu nových pracovných miest a hospodársky rast,“ dodal. 

Tretí sociálny balík bude mať veľký vplyv na vytváranie pracovných miest

Tretí sociálny balík má mať veľký vplyv na vytváranie pracovných miest a na hospodársky rast. Smer-SD ho predstaví na sobotňajšom (5.12.) straníckom Sneme v Nitre.

"Takmer 1000 delegátov sa stretne v Nitre na našom sneme. Úlohou snemu bude nielen zhodnotiť štyri roky nášho pôsobenia vo vláde, ale aj predložiť návrh tretieho balíka," povedal predseda Smeru-SD a vlády Robert Fico po utorkovom (1.12.) rokovaní predsedníctva.

Nikto dnes podľa jeho slov nepochybuje, že kabinet prvé dva sociálne balíky zvládol. "Do piatka tohto týždňa budú zaškrtnuté všetky úlohy z druhého balíka," doplnil.

Fico nateraz nekonkretizoval opatrenia, ktoré majú byť súčasťou tretieho balíka. Predsedníctvu predstavil jeho ideový zámer. Balík je podľa Fica rozpracovaný, robí sa aj kvantifikácia nákladov a pozitívnych efektov.

"Pretože máme záujem predložiť balík, z ktorého na jednej strane budú môcť ľudia pozitívne čerpať, ale na druhej strane to bude mať veľký vplyv na vytváranie pracovných miest a na hospodársky rast," poznamenal.

Na kandidačnej listine Smeru-SD je 27 žien, prvá je na 14. mieste

Na 150-člennej kandidačnej listine Smeru-SD je 27 žien. Podľa predsedu strany Roberta Fica zodpovedá tento počet záujmu žien o politiku na Slovensku z hľadiska takýchto pozícií.

"Ideme prirodzenou cestou. Pokiaľ je tu záujem ktorejkoľvek ženy angažovať sa v politike, dostane priestor. My nejdeme cestou žiadnych kvót. Je to prirodzené rozdelenie," povedal Fico.

Aj podľa podpredsedu Roberta Kaliňáka je to o chcení žien byť v politike. Nečuduje sa, že ženy veľký záujem nemajú. "V tomto priestore, kde opozícia často aj po predsedajúcich v parlamente vrieska spôsobom, ktorý sa nehodí ani do krčmy, tak sa niektorým ženám možno ani nečudujem," povedal.

Prvá žena na kandidačnej listine Smeru-SD je Jana Laššáková, ktorá kandiduje zo 14. miesta. Ďalšia zástupkyňa nežnejšieho pohlavia je až na 29. mieste. Ide o Denisu Sakovú, ktorá pracovala na reforme ESO. 

Do prvej šesťdesiatky sa dostala aj Jana Vaľová, ktorá kandiduje z miesta 44. Dve miesta za ňou je štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Posledná žena, ktorá sa prebojovala do šesťdesiatky, je Mária Janíková.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články