Tri týždne nekonečného čakania na mori: Záchranná loď s 83 migrantmi zakotvila na Lampeduse | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Tri týždne nekonečného čakania na mori: Záchranná loď s 83 migrantmi zakotvila na Lampeduse

Loď Open Arms
Loď Open Arms
Zdroj: SITA/AP/Salvatore Cavalli
21.08.2019 07:25

RÍM - Záchranná loď Open Arms po takmer troch týždňoch čakania na mori zakotvila v noci na stredu v prístave na talianskom ostrove Lampedusa, kde mohlo vystúpiť na breh všetkých 83 migrantov, ktorí ešte zostávali na palube. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP, ktoré odkazovali na zverejnené videozábery.


Plavidlu španielskej charitatívnej organizácie Proactiva Open Arms umožnili vplávať do prístavu po tom, ako miestny prokurátor nariadil v utorok večer jeho zhabanie a evakuáciu všetkých pasažierov. Približne 15 migrantov predtým z lode vyskočilo a s pomocou talianskych záchranárov sa im podarilo dostať na breh. Ďalšej malej skupine povolili vylodenie ešte v priebehu minulého týždňa.

Celkove 147 migrantov zachránila posádka Open Arms začiatkom augusta v oblasti Stredozemného mora pri pobreží Líbye. Taliansko ani Malta tejto lodi spočiatku neumožnili zakotviť pri svojich brehoch, súd v Ríme však neskôr rozhodol, že môže vstúpiť do talianskych teritoriálnych vôd vzhľadom na stav núdze na palube.

Utorkovému rozhodnutiu predchádzalo šesťdňové čakanie pri Lampeduse. Španielsko medzitým ponúkalo posádke zakotvenie v Algeciras či na Menorke, ako aj vyslanie jednej zo svojich vojnových lodí k Lampeduse.

 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články