°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Spojené štáty z Iraku neodchádzajú: Americká armáda obnovuje operácie proti Daešu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Staff Sgt. Timothy Moore/U.S. Air Force via AP
16.01.2020 07:34

BAGDAD - Americká armáda obnovila v Iraku operácie proti extrémistom z takzvaného Daešu. Oznámila to vo štvrtok agentúra AP s odvolaním na vyjadrenia nemenovaných amerických predstaviteľov.


Vzťahy medzi USA a Irakom sa zhoršili po zabití vysokopostaveného iránskeho generála Kásema Solejmáního, ktorý zahynul 3. januára pri útoku amerického dronu v Bagdade. Iracký parlament následne 5. januára schválil uznesenie, v ktorom žiada odchod amerických vojakov z krajiny. Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí okrem toho požiadal Washington, aby vypracoval plán odsunu amerických vojsk z Iraku. Spojené štáty však výzvy Bagdadu odmietli.

Zhoršenie vzťahov viedlo k pozastaveniu operácii proti Islamskému štátu v Iraku a tiež k prerušeniu výcviku irackých síl. Nemenovaný činiteľ USA v stredu pre AP uviedol, že sa už opäť obnovili niektoré spoločné operácie amerických a irackých síl. Je ich však stále menej, než ich bolo pred súčasnou eskaláciou napätia.

Pracuje sa tiež na obnovení výcviku irackých síl, k čomu by podľa citovaného zdroja malo zrejme dôjsť už čoskoro. Na základniach v Iraku je rozmiestnených okolo 5200 amerických vojakov. Tvoria väčšinu širšej koalície, ktorú v roku 2014 pozvala do krajiny iracká vláda, aby pomohla v boji proti džihádistom z Daešu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články