Voličský preukaz sa dá vybaviť aj pre druhé kolo | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Voličský preukaz sa dá vybaviť aj pre druhé kolo

Zdroj: FB, Topky
23.03.2014 08:19

BRATISLAVA - Voličský preukaz sa dá vybaviť aj pre druhé kolo prezidentských volieb. Záujemcovia si ho môžu vybaviť osobne, cez splnomocnenú osobu, písomne či elektronicky. Vydáva ho obec, kde majú voliči trvalé bydlisko. Obrátiť sa na svoju obec môžu občania v čase úradných hodín.


Pokiaľ sa rozhodnú pre písomný a elektronický spôsob, mali by o voličský preukaz požiadať čo najskôr, aby im stihol poštou prísť. Zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Eva Chmelová upozornila, že ak si vybavenie voličského preukazu nechajú ľudia na poslednú chvíľu, je lepšie ísť si poň osobne. Pošta by ho totiž nemusela stihnúť doručiť včas.

      
Takto by sa podľa Chmelovej mohol občan pripraviť o možnosť voliť. Keď totiž požiada o voličský preukaz, obec, kde má trvalý pobyt, mu ho vydá a vyčiarkne ho zo zoznamu voličov. Občan môže vďaka voličskému preukazu odovzdať svoj hlas kdekoľvek na Slovensku. Ak ho však nemá, lebo mu napríklad poštou nestihol prísť, a tiež nie je zapísaný v zozname voličov vo vlastnej obci, hlasovať podľa Chmelovej nemôže.
      
"Ak nechcú voliči prísť o možnosť voliť a chcú voliť mimo miesta svojho trvalého pobytu, tak o voličský preukaz treba požiadať čím skôr. Najväčšia istota je, ak si ho vyzdvihne volič osobne, alebo splnomocní rodinného príslušníka či priateľa, aby voličský preukaz vyzdvihol,"
povedala Chmelová.
      
Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 29. marca. Zídu sa v ňom premiér Robert Fico, ktorého v prvom kole volilo 28 percent ľudí, a Andrej Kiska so ziskom 24 percent z prvého kola. Jeden z nich nahradí súčasnú hlavu štátu Ivana Gašparoviča. Funkčné obdobie sa mu skončí 15. júna. Vtedy bude inaugurovaný nový slovenský prezident.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články