°C

Piatok, 14. august 2020. Meniny má Mojmír, zajtra Marcela.

Učitelia sa pýtajú prezidentských kandidátov, aký by mal byť učiteľský plat

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
10.03.2014 10:12

BRATISLAVA - Učitelia sa prezidentských kandidátov pýtajú, ako by chceli prispieť k lepšiemu školstvu a koľko percent z priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí by mal podľa nich zarábať učiteľ na Slovensku.


Slovenská komora učiteľov (SKU) požiadala o stanovisko k trom okruhom otázok týkajúcich sa školstva všetkých štrnástich uchádzačov o post hlavy štátu. Pedagógovia sa kandidátov pýtajú, ako hodnotia súčasnú úroveň a vývojové tendencie školstva na Slovensku aj z hľadiska medzinárodného porovnania. Zaujíma ich tiež, akými konkrétnymi krokmi by v prípade zvolenia za prezidenta chceli pozitívne ovplyvňovať dianie v školstve. Posledná otázka sa týka postavenia učiteľa v spoločnosti.

"Ako vnímate súčasné postavenie učiteľa v našej spoločnosti a ohodnotenie jeho práce? Koľko percent z priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí by podľa vás mal dosahovať učiteľ na Slovensku?" spytujú sa členovia komory.

Odpovede kandidátov chcú zverejniť v plnom znení na svojej webovej stránke. Momentálne má SKU na svojom webe len stanovisko Stanislava Martinčka.

Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, keď sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.

Oficiálnymi kandidátmi na prezidenta SR sú premiér Robert Fico (Smer-SD), manažér a filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), Jozef Behýl, expolitik Milan Kňažko, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, kandidát KSS Ján Jurišta, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a poslankyňa NR SR Helena Mezenská z OĽaNO.
 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články