Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Zneškodní analfabetka atómovú bombu?

Zneškodní analfabetka atómovú bombu?
Zneškodní analfabetka atómovú bombu?
Zdroj: PR článok
06.05.2014 11:26

Mladá černoška Nombeko sa narodila v chudobnom juhoafrickom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín. Ako päťročná začala pracovať a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B. Životaschopné dievča zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov.


Začína sa Analfabetka, ktorá vedela počítať - príbeh o ceste z plechových chatrčí a latrín kdesi v Južnej Afrike až do Švédska medzi čudné postavičky.

Jonas Jonasson, autor svetového hitu Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol prichádza s novinkou, ktorá opäť nesklame, pretože je plná humoru, irónie a nadhľadu. Storočný starček Alan Karlsson, ktorý očaril milióny čitateľov na celom svete, sa síce na scénu nevráti. No aj nová hrdinka udalosťami nabitého príbehu si vás získa.

„Okrem hlavnej postavy je všetko rovnaké,“ povedal s úsmevom Jonas Jonasson pre švédsky denník Expressen. „Stretnutia, ktoré sú nepravdepodobné, ale celkom dobre možné. Spoločenská satira a prekvapené klipkanie očami.“

– O čom je táto kravina? – spýtal sa jedného dňa inžinier Westhuizen a vrazil svojej slúžke do rúk štós papierov. 
Nombeko si ich prečítala a podala správu. 
– Ide o analýzu dôsledkov statického a dynamického pretlaku pri rozličnom počte kiloton na jednu bombu. 
– Hovor tak, aby ti človek rozumel, – zašomral inžinier. 
– Čím je bomba silnejšia, tým viac budov vyletí do vzduchu, – vysvetlila Nombeko. 
– To by predsa pochopil každý idiot! S kým sa to tu musím baviť?! – odvrkol inžinier, nalial si koňak a požiadal slúžku, aby sa pratala kadeľahšie.

Osud zavial Nombeko ďaleko od domova, najprv k neznesiteľnému, večne opitému inžinierovi, potom k dvom navlas rovnakým, a predsa úplne rozdielnym švédskym bratom, k trom Číňankám s pochybným úsudkom aj k stretnutiu s tajnými agentmi, významnými politikmi a prezidentmi. A ešte k jednému ťažkému trojmegatonovému výbušnému problému...
Južná Afrika totiž koketuje s jadrovou výzbrojou a svetové veľmoci sú v pozore. Na predaj je bomba, ktorá vlastne neexistuje. A práve vtedy sa – našťastie - do veci zaangažuje Nombeko.

V knihe Analfabetka, ktorá vedela počítať si Jonas Jonasson posvietil na rasizmus, diktátorstvo, fundamentalizmus, nekompromisnosť aj úplne obyčajnú všadeprítomnú ľudskú hlúposť. V príbehu sa objaví napríklad švédsky premiér Reinfeldt či kráľ Carl Gustav. Analfabetku nazval sám Jonasson románom typu „feel good“, čiže ide o knihu, pri ktorej máte jednoducho príjemný, dobrý pocit.

„Humor a fascinujúci štýl vyniesli príbeh do úplne inej ligy.“
Aftonbladet, Švédsko

Kniha Analfabetka, ktorá vedela počítať, sa nachádza v ponuke internetového obchodu iPark.sk>>


Galéria

Zneškodní analfabetka atómovú bombu? Zneškodní analfabetka atómovú bombu? Zneškodní analfabetka atómovú bombu? Jonas Jonasson Zneškodní analfabetka atómovú bombu? Zneškodní analfabetka atómovú bombu? Zneškodní analfabetka atómovú bombu?

Nástroje k článkuZDROJ: PR článok
FOTO: PR článok

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články