Pondelok26. február 2024, meniny má Viktor, zajtra Alexander

Prezident poveril Fica: Sociálni demokrati budú definitívne vládnuť sami!

Robert Fico a Ivan Gašparovič
Robert Fico a Ivan Gašparovič

BRATISLAVA - Víťaz volieb Smer-SD bude najbližšie štyri roky vládnuť sám. Lídri piatich pravicových strán na dnešnom rokovaní za okrúhlym stolom povedali subjektu Roberta Fica definitívne nie a potvrdili tak svoj odchod do opozície. Smer-SD si ešte dnes preberie poverenie od prezidenta SR Ivana Gašparoviča na zostavenie vlády.

Prezident Ivan Gašparovič dnes poveril zostavením vlády predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Slovensko bude mať prvýkrát v novodobých dejinách jednofarebnú vládu. Fico ponúkol ostatným parlamentným stranám možnosť vytvoriť koalíciu, lídri strán to však odmietli.

V Prezidentskom paláci Fico vyjadril presvedčenie, že výsledky volieb vytvorili všetky podmienky na to, aby poverenie splnil a v termíne ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR predložil prezidentovi návrhy kandidátov na členov vlády.

"Smer-SD bude zostavovať vládu ako jediná strana. Opätovne všetkým občanom ďakujem za účasť vo voľbách. Máme veľký rešpekt pred týmto výsledkom," povedal na tlačovej konferencii Fico, ktorý dnešné stretnutie s opozíciou označil za veľmi zaujímavé, korektné a konštruktívne.
      
Z rokovania strán tiež vyplynulo, že opozícia bude mať k dispozícii rovnaký počet výborov, aký mal Smer-SD a SNS v rokoch 2010 až 2012, a to napriek tomu, že sa zmenil pomer koalície a opozície v prospech vládnej strany. Opozícia zároveň bude mať k dispozícií dve miesta podpredsedov NR SR, kým doteraz jej patrilo jedno. "Predložia návrhy a bude sa o nich hlasovať na ustanovujúcej schôdzi," avizoval Fico.
      
Smer-SD má tiež záujem vpísať do vládneho programu niekoľko návrhov ústavných zákonov. "Došlo k absolútnej zhode pri zrušení trestnoprávnej imunity. Podľa mňa to získa podporu všetkých 150 poslancov. Zhoda je aj na tom, že pokiaľ ide o vzatie poslanca do väzby, bude potrebný súhlas parlamentu, ale samotná imunita bude zrušená, teda orgány činné v trestnom konaní budú môcť bez súhlasu NR SR začať trestné stíhanie," vysvetlil Fico.
      
V prípade zrušenia Mečiarových amnestií, ktoré žiada KDH, Fico zopakoval, že Smer-SD je len za prijatie deklaratórneho ústavného zákona, ktorý by ich odsúdil. "Ak bude zhoda, sme na to pripravení," ubezpečil Fico.
      
Na margo generálneho prokurátora Fico podotkol, že Smer-SD nebude prijímať žiadne rozhodnutia do okamihu, kým nerozhodne Ústavný súd SR o výklade zákona a nepovie, či prezident má povinnosť alebo právo vymenovať zvoleného kandidáta. Potom prichádzajú do úvahy dve alternatívy. "Ak by prezident povinnosť nemal, muselo by dôjsť k opakovanej voľbe. Ak by ústavný súd povedal, že prezident povinnosť má, pán Čentéš musí byť vymenovaný a musíme to rešpektovať," povedal Fico.
      
Most-Híd podľa jeho slov otvoril aj otázku postavenia menšín. "Smer nechce meniť status quo. Zhoda je, že musíme zmeniť zákon o štátnom občianstve, aby občania Slovenska neprichádzali o svoje občianstvo," podotkol.

Fico vladne sam

      
Lídri hovorili aj o voľbe troch členov fiškálnej rady podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. "Keďže na zvolenie týchto troch členov je potrebná ústavná väčšina, musí dôjsť k dohode opozície a vládnej strany. Vznikla dohoda, že oslovíme profesijné združenia, asociácie zamestnávateľov, ostatných sociálnych partnerov a pokúsime sa navrhnúť takých kandidátov, ktorí nikdy neprejavovali politické názory a sú garanciou toho, že môžu kontrolovať finančnú disciplínu SR," uviedol Fico.
      
Keďže v júli 2012 sa končí funkčné obdobie viceguvernéra NBS a druhé miesto viceguvernéra nie je obsadené, strany sa dohodli, že jednu pozíciu obsadí Smer-SD a druhú opozícia.
      
Fico s potešením konštatoval, že až na malé výnimky sú všetky strany pripravené podporiť ratifikačný proces významných medzinárodných zmlúv. Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) ako minister zahraničných vecí postavil otázku, či dôjde k zmene postoja SR smerom ku Kosovu, ktoré Slovensko neuznáva. "Naša odpoveď bola, že nevidíme žiadne dôvody na uznanie Kosova ako samostatného štátu," dodal Fico.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu