Štvrtok, 1. jún 2023. Meniny má Žaneta, zajtra Oxana, Xénia.

Schválili zákon o preukazovaní pôvodu majetku

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Zákon o preukazovaní pôvodu majetku a s ním spojenú novelu ústavy dnes schválil parlament. Za ústavnú zmenu hlasovalo 112 zo 132 prítomných poslancov, 14 bolo proti, piati sa zdržali hlasovania a jeden nehlasoval.


Návrh podporili koaliční zákonodarcovia Smeru-SD a 11 poslancov za SNS, za hlasovali aj opozičné SDKÚ-DS, KDH, SMK, Jozef Tarčák z ĽS-HZDS, Zdenka Kramplová, a šesť nezaradených poslancov. Samotný návrh o preukazovaní pôvodu majetku podporilo 116 zo 132 prítomných zákonodarcov.

Podľa návrhov osobám alebo firmám hrozí prepadnutie nelegálneho nadobudnutého majetku v prospech štátu. Finančná polícia bude podávať návrh prokurátorovi na začatie konania o podozrivom majetku, ktorý bude presahovať preukázateľné príjmy o 1 500-násobok minimálnej mzdy, čo je asi 450-tisíc eur. Zároveň sa novelizuje aj ústava, čo by malo zabezpečiť, že ústavný súd nebude môcť obmedziť alebo zrušiť účinnosť zákona. Podľa premiéra Roberta Fica, ktorý právne normy v parlamente uvádzal, „existuje naliehavý verejný záujem, aby príslušné štátne orgány boli spôsobilé účinne zakročiť proti osobám, ktoré preukázateľne žijú nad svoje pomery a u ktorých je dôvodné podozrenie, že podstatná časť ich majetkových prírastkov pochádza z nepoctivých zdrojov“. Parlament na minulej schôdzi neschválil dvojicu podobných právnych predpisov poslanca za KDH Daniela Lipšica umožňujúcu skonfiškovať majetok, ktorého pôvod vlastníci nevedia preukázať. Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru Mojmíra Mamojku sú vládne normy z formálneho hľadiska precíznejšie ako Lipšicove.

Ústavný súd v roku 2008 označil zákon o preukazovaní pôvodu majetku z roku 2005 za protiústavný, a to v oblastiach retroaktivity a presunu dôkazného bremena na fyzické a právnické osoby.

Ak prezident právne normy podpíše, účinnosť nadobudnú 1. januára 2011.


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články