°C

Sobota, 5. december 2020. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

Búracie povolenie pre PKO stále nezrušil

Park kultúry a oddychu
Park kultúry a oddychu
05.11.2009 15:15

BRATISLAVA - Búracie povolenie pre Park kultúry a oddychu v Bratislave je stále platné. Stavebný úrad v Starom Meste doteraz neeviduje žiadnu žiadosť o jeho zrušenie či pozastavenie. Dnes to potvrdila staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová.


Primátor mesta Andrej Ďurkovský mal pritom podľa aprílového rozhodnutia mestských poslancov požiadať o jeho zrušenie okamžite. Na nátlak investora bolo totiž predĺžené do konca roka 2011. Magistrát si dal namiesto toho vypracovať právnu analýzu. Podľa nej sa neodporúčajú navrhované kroky, ani vypovedanie zmluvy so spoločnosťou Henbury Development, s.r.o. Problematika PKO sa odvtedy v mestskom parlamente niekoľkokrát odkladala.

Status quo zostal aj po septembrovom zastupiteľstve. Vtedy poslanci ani nezrušili svoje aprílové rozhodnutie, ani nerozhodli o jeho zmene. Na otázku médií, prečo primátor stále nepožiadal o zrušenie búracieho povolenia, magistrát neodpovedal. Nezodpovedaná zostala aj otázka, či a kedy tak plánuje spraviť.

Hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová však uviedla, že primátor sa v súvislosti s problematikou PKO stretol a rokoval so spoločnosťou Henbury Development ako majiteľom pozemkov pod PKO. Tie mesto v minulosti predalo, po nátlaku verejnosti sa vedenie mesta rozhodlo, že ich získa späť. Primátor na stretnutí zároveň oznámil, že rokovanie preberie riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová.

"Momentálne sa vedú veľmi intenzívne rozhovory. Ich výsledok bude známy už čoskoro a bude predložený na jedno z nasledujúcich zastupiteľstiev," uviedla Szabóová. Spoločnosť Henbury Development prisľúbila stanovisko. Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala 14. apríla búrať PKO.

Búracie práce ukončila po tom, čo jej staromestský miestny úrad na žiadosť hlavného mesta predĺžil platnosť búracieho povolenia do konca roka 2011. Vlastníkom pozemkov je od leta 2005 spoločnosť Henbury Development, tá ich prenajímala mestu za symbolických 0,033 eura (1 koruna). Nájomná zmluva na pozemky stratila platnosť koncom marca tohto roka. Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci za 9,33 mil. eur v roku 2005.

Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo premrštené a neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO neuskutočnili. Kauza PKO sa na mestskom zastupiteľstve "ťahá" od konca apríla.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články