Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Katolíci slávia sviatok Božieho tela, ktorý je spojený s procesiami

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay)

BRATISLAVA - Pri príležitosti katolíckeho sviatku Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, známeho pod názvom Božie telo, sa vo štvrtok konajú na viacerých miestach slávnostné sväté omše a následne procesie veriacich ulicami miest a obcí.

Tento sviatok síce pripadá vždy na štvrtok po Najsvätejšej Trojici, ale slávi sa aj v nasledujúcu nedeľu (2. 6.). Prikázaný sviatok je oslavou daru Eucharistie a vyjadrením úcty k Spasiteľovi prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo sviatosti oltárnej.

archívne video

Trojkráľový sprievod prilákal divákov napriek daždivému počasiu (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Sviatok Božieho tela už oddávna sprevádza tradícia procesií. Veriaci na čele s kňazom a biskupom kráčajú ulicami miest a dedín s monštranciou a kúskom premeneného chleba a symbolicky oznamujú svetu tajomstvo Ježišovho tela a krvi, na ktoré sa pri každej omši premieňa chlieb a víno. Sprievod sa postupne zastavuje pri štyroch oltároch symbolizujúcich štyri svetové strany. Deti na znak úcty a lásky k Bohu rozsýpajú na cestu lupene kvetov.

Sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi sa začal sláviť v roku 1246 v diecéze Liége. V roku 1264 pápež Urban IV. rozšíril slávenie sviatku na celú cirkev.

Viac o téme: SviatokKatolíciCirkevNajsvätejšie Kristovo telo a krvProcesie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu