Piatok1. marec 2024, meniny má Albín, zajtra Anežka

Bohuš Garbár z kauzy vyzvedačstva pre Rusko bude musieť splatiť peňažný trest

Bohuš Garbár
Bohuš Garbár (Zdroj: TASR/Ján Krošlák)

BRATISLAVA - Právoplatne odsúdený Bohuš Garbár z kauzy vyzvedačstva pre Rusko napokon bude musieť splatiť peňažný trest vo výške 15-tisíc eur. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR. Potvrdila to hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vo februári schválil Garbárovi dohodu o vine a treste a odsúdil ho za trestné činy prijímania úplatku a vyzvedačstva. Dostal úhrnný podmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s rovnako dlhou skúšobnou dobou. Tiež peňažný trest vo výške 15-tisíc eur a v prípade jeho nezaplatenia dvojročný náhradný trest väzenia. 

Archívne video: Obvinený v kauze vyzvedačstva pre Rusko Bohuš Garbár dostal podmienku

Obvinený v kauze vyzvedačstva pre Rusko Bohuš Garbár dostal podmienku (Zdroj: TASR/ Ján Krošlák)

V septembri však ŠTS vyhovel návrhu odsúdeného a od peňažného trestu upustil. Prokurátor proti tomu podal sťažnosť. "Najvyšší súd napadnuté uznesenie zrušil a odsúdenému B. G. povolil splácať peňažný trest v splátkach," priblížila Važanová.

Garbár pôsobil ako spravodajský kontakt pre dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky. Jej dôstojníci mali pôsobiť pod krytím diplomatickej misie ruskej ambasády. Garbár v roku 2021 na konšpiratívnej schôdzke s osobou vystupujúcou pod menom Sergei Solomasov sľúbil vyhľadávať, získavať a vykonávať zber citlivých informácií a utajovaných skutočností týkajúcich sa slovenských bezpečnostných a spravodajských služieb a spolupráce SR, EÚ a NATO s Ukrajinou. Na tento účel mal dostať tisíc eur.

Viac o téme: TrestRuskoNS SRBohuš GarbárVyzvedačstvo15-tisíc eur
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu