Streda6. december 2023, meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz

Ďalšia rana pre ťažko chorú Editku s SMA: Prehra na súde! Rodičia dievčatka už toho majú dosť

VšZP Zobraziť galériu (2)
VšZP (Zdroj: Facebook/Editka - statocna bojovnicka s SMA II)

BRATISLAVA - Rodičia detskej pacientky so spinálnou svalovou atrofiou (SMA) II. typu sa v prípade úhrady jej miliónovej liečby obrátia so sťažnosťou na Ústavný súd (ÚS) SR. Úhradu dvojmiliónového lieku Zolgensma na výnimku Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) neodkladným opatrením nariadil okresný súd, štátna poisťovňa však uspela s odvolaním na bratislavskom krajskom súde. Podanie sťažnosti avizovalo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP), ktoré je právnym zástupcom pacientky.

Rodičia detskej pacientky podľa SNSĽP rešpektujú názor krajského súdu. "Domnievajú sa však, že ním mohlo byť porušené základné právo ich dcéry na súdnu ochranu a na spravodlivý súdny proces," povedalo. SNSĽP aj rodičia podľa vlastných slov trvajú na tom, že pacientke vznikol nárok na úhradu lieku z titulu povinnosti poisťovne dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania. "Dôvodnosť uplatneného nároku nespochybnil ani krajský súd," skonštatovali.

archívne video
Podľa VšZP sa deti menej hýbu: Obezita u detí rastie, počet zlomenín klesá

Podľa VšZP sa deti menej hýbu: Obezita u detí rastie, počet zlomenín klesá (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Stredisko poukázalo, že krajský súd rozhodnutie okresného súdu zmenil a návrh na nariadenie neodkladného opatrenia o úhrade lieku zamietol, pretože žalobkyňa podľa neho na ochranu svojich práv nezvolila vhodný procesný prostriedok. "Súd sa však nevyrovnal s otázkou, aký iný prostriedok mala žalobkyňa k dispozícii, ak sa chcela domáhať účinnej súdnej ochrany," podotklo.

Krajský súd vraj prekročil meritum sporu

Krajský súd podľa slov SNSĽP v odôvodnení svojho rozhodnutia prekročil meritum sporu. Upozornilo, že súd sa napríklad zaoberal financovaním systému verejného zdravotného poistenia. "Zdravotná poisťovňa však nezamietla úhradu lieku z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Dôvodom bolo to, že zdravotný stav žalobkyne podľa nej nezodpovedá registračným štúdiám, a že nebola preukázaná bezpečnosť a účinnosť lieku v štádiu ochorenia, aké má žalobkyňa. Súd sa mal zaoberať výhradne týmto dôvodom," dodalo.

Viac o téme: LiečbaSťažnosťVšZPSMADetská pacientkaSpinálno-svalová artrofia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu