Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Nemocnice by nemali mať problém s vyplácaním zvýšených miezd, zhodujú sa analytici

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Nemocnice by podľa analytikov nemali mať problém s vyplácaním zvýšených miezd zdravotníkov. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré poskytli analytik INESS Martin Vlachynský a riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. Upozorňujú však, že problém môže nastať s platením ostatných nákladov.

"Zatiaľ sa v posledných rokoch nestalo, že by nemocnica nedokázala vyplatiť mzdy. Nepredpokladám to ani teraz," uviedol pre Vlachynský. Upozorňuje však, že môže narastať tlak na neplatičstvo v iných častiach nákladov, ako sú služby, odvody či materiál.

Nemocnice by nemali mať
Zobraziť galériu (2)
Martin Vlachynský  (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

Nemocnice by mali plniť mzdové nároky zamestnancov

Podľa Zachara budú nemocnice určite plniť mzdové nároky zamestnancov. "Otázkou zostáva, či bude dosť zdrojov na to ostatné - na odvody do Sociálnej poisťovne, na včasné a plné platenie faktúr dodávateľom, na investície do údržby a rozvoja," skonštatoval.

Predpokladá, že nedôjde k dramatickému zlepšeniu situácie v hospodárení väčšiny štátnych nemocníc. "Ale plánované oddlžovanie zo strany štátu zasa raz na určitý čas prelepí oči páskou. A takisto pomôžu niekde aj zdroje z EÚ," doplnil. Od 1. januára sa zvýšili platy zdravotníkom v ústavných zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.

Viac o téme: ZdravotníctvoNemocniceMzdyVyplácanie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu