Utorok, 6. december 2022. Meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz.

Premiéri V4 prisľúbili pomoc Maďarsku s nelegálnou migráciou

Summit predsedov vlád V4Galéria fotiek (2)
Summit predsedov vlád V4
Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE - Zabezpečiť ochranu vonkajších hraníc je potrebné v súvislosti s nelegálnou migráciou, zhodli sa na tom predsedovia vlád krajín Vyšehradskej skupiny (V4) počas svojho štvrtkového samitu v Košiciach. Maďarsku zároveň prisľúbili pomoc. Na súčinnosť pri zvládaní migračných kríz vyzvali aj Európsku komisiu (EK).


"Vyjadrili sme Maďarsku nielen deklaratívnu pomoc a podporu, ale aj fyzickú – či už ide o pomoc s vyslaním ďalších policajtov alebo akýchkoľvek aj finančných príspevkov," povedal slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) na spoločnej tlačovej konferencii.

VIDEO Premiér Heger o riešení nelegálnej migrácie

Podľa predsedov vlád V4 s prichádzajúcou zimou rastie aj pravdepodobnosť ďalšej utečeneckej vlny. Maďarský premiér Viktor Orbán pripomenul, že Maďarsko ako jediná krajina čelí migračným vlnám z dvoch strán, pričom na ochranu hraníc minulo už množstvo peňazí. Tvrdí, že je potrebné zamerať sa ešte južnejšie, a to na srbsko-macedónsku hranicu. "Migračný tlak bude len narastať, je férovou požiadavkou V4, aby Európska únia prebrala niečo z tejto záťaže," uviedol. Podľa slov predsedu poľskej vlády Mateusza Morawieckeho by mala EK urýchlene prijať preventívne kroky súvisiace s ďalšou možnou migračnou krízou a v tomto smere omnoho viac pomáhať krajinám V4.

Summit predsedov vlád V4
Galéria fotiek (2)
Summit predsedov vlád V4
Zdroj: TASR/František Iván

V rámci záverov samitu odznelo aj to, že Rusko predstavuje hrozbu pre Európu. Čo sa týka energií, podľa slov Morawieckeho je navrhnutý strop ceny ruského plynu privysoký. "Nielen občania Ukrajiny platia vysoké ceny za plyn, ale aj všetci Európania. Vyzývame EK, aby čo najrýchlejšie využila nástroje, ktoré má k dispozícii," vyhlásil. Spoločným cieľom V4 je podľa jej premiérov posilnenie odolnosti energetického systému a zbavenie sa závislosti od ruských fosílnych zdrojov.

Český premiér Petr Fiala dodal, že premiéri V4 sa zhodujú v kľúčových témach, a to napríklad v tom, že Ukrajina si musí udržať svoju suverenitu a územnú celistvosť. Zhodujú sa aj na potrebe ďalšej finančnej pomoci Ukrajine. "Existujú len rozdielne názory v tom, ako to prakticky zrealizovať," doplnil.

VIDEO Krajiny V4 podporujú vstup Švédska a Fínska do NATO

Orbán sa po summite V4 v Košiciach stretol s exprezidentom Schusterom

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa vo štvrtok po summite Vyšehradskej štvorky (V4) v Košiciach stretol s bývalým prezidentom SR Rudolfom Schusterom. Uviedol to pre agentúru MTI Orbánov hovorca Bertalan Havasi. Podľa Havasiho Orbán so Schusterom otvorili niekoľko otázok. Boli medzi nimi aj udalosti rusko-ukrajinskej vojny, ale hovorili tiež o sankčnej kríze, ktorej následky zasahujú strednú Európu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články