Štvrtok, 7. júl 2022. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

Opičie kiahne sa objavili v ďalších európskych krajinách! Na Slovensku sme ich zatiaľ nezaznamenali

Opičie kiahne sa začínajú šíriť v Európe.Galéria fotiek (2)
Opičie kiahne sa začínajú šíriť v Európe.
Zdroj: profimedia.sk

BRATISLAVA - Taliansko vo štvrtok zaznamenalo prvý prípad opičích kiahní. Pacientom je muž, ktorý pricestoval z Kanárskych ostrovov a od svojho návratu bol v izolácii, pričom aktuálne sa nachádza v rímskej nemocnici Spalazanni. Nové prípady tohto ochorenia zistili aj v Španielsku, Portugalsku a Švédsku. Informujú o tom agentúry Reuters, ANSA a AFP. Na Slovensku sme ich zatiaľ nezaznamenali.


V Portugalsku  potvrdili deväť nových prípadov opičích kiahní. Podľa portugalského úradu verejného zdravotníctva sa odborníci snažia "identifikovať reťazce prenosu a potenciálne nové prípady". Úrad zároveň vyzval všetkých s podozrivými príznakmi, ktoré zahŕňajú kožné vyrážky alebo vriedky, aby sa vyhýbali fyzickému kontaktu s inými osobami. V Španielsku zaznamenali sedem potvrdených a 22 možných prípadov kiahní, pričom podľa šéfa tamojšieho úradu verejného zdravotníctva Antonia Zapatera je možné, že ich počet v blízkej budúcnosti narastie.

Prvý prípad opičích kiahní má aj Švédsko, pričom pôvod nákazy u tejto osoby je nateraz neznámy. Nakazených v uplynulých dňoch hlásili aj Británia a Spojené štáty. Opičie kiahne sú zriedkavá vírusová infekčná choroba podobná ľudským kiahňam, hoci má miernejší priebeh. Vyskytujú sa v strednej a západnej Afrike, často v blízkosti tropických dažďových pralesov. Prvýkrát ich zistili u ľudí v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike (KDR), kde sú už považované za endemické. Vírus sa z človeka na človeka môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, blízkym telesným kontaktom alebo spoločným používaním kontaminovanej bielizne či predmetov. Symptómy zahŕňajú horúčku, bolesti hlavy a kožné vyrážky.

Opičie kiahne sa objavili
Galéria fotiek (2)
Zdroj: WHO

Na Slovensku sme ich zatiaľ nezaznamenali

Na Slovensku sa v súčasnosti ani v histórii nezaznamenali prípady opičích kiahní. Neevidujú sa ani prípady podozrenia. Potvrdil to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý podľa svojho stanoviska priebežne monitoruje situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe a je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom európskeho systému včasného varovania a reakcie EWRS.

"V dobe širokých možností cestovania a vzhľadom na aktuálny výskyt ochorenia mimo doteraz známych endemických oblastí však nie je možné vylúčiť, že by mohol byť zaznamenaný importovaný prípad ochorenia. Rozsiahle epidémie však nepredpokladáme," uviedla vedúca odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlia Adamčíková. Ozrejmila, že Slovensko ani Európa nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Prvýkrát bolo u človeka ochorenie hlásené v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo. "K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom alebo človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní. Pre rozvoj ochorenia u človeka je potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16 dní, môže byť až 21," povedala Adamčíková.

Príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke

Priblížila, že príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke, neskôr sa pridá výsev. "Klinické príznaky ochorenia sú podobné príznakom pri ovčích kiahňach. Rozdiel je vo vývoji kožných lézií. Kožné lézie sa vo všeobecnosti všetky objavujú v rovnakom štádiu, čo je charakteristickým znakom varioly (pravé kiahne) a opičích kiahní. Lézie ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách," doplnila Adamčíková.

Opatrenia na kontrolu verejného zdravia sú podľa jej slov zamerané predovšetkým na zníženie prenosu ochorenia z človeka na človeka prostredníctvom včasného rozpoznania prípadov na základe odborného lekárskeho vyšetrenia a laboratórneho vyšetrenia, izolácie infikovaných pacientov, prijatím vhodných opatrení na prevenciu a kontrolu infekcií v zdravotníckych zariadeniach, včasnej detekcie možných nových a pravdepodobných prípadov sledovaním kontaktov. Prípady opičích kiahní hlásili nedávno aj krajiny, kde sa táto choroba zvyčajne nevyskytuje, ako Británia, Španielsko a Portugalsko. Jeden prípad opičích kiahní už zaznamenali aj USA.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články