Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Kresťanská únia žiada zrušenie usmernenia k zmene pohlavia

Anna Záborská
Anna Záborská (Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková)

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR má zrušiť svoje odborné usmernenie týkajúce sa zmeny pohlavia. Žiadajú to poslanci parlamentu z klubu OĽANO Anna Záborská a Richard Vašečka z mimoparlamentnej Kresťanskej únie. Premiér Eduard Heger (OĽANO) ich podľa Záborskej ubezpečil, že usmernenie minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) urýchlene zruší.

"Je to jediná cesta, ak chceme zachovať význam pojmov muža, ženy a rodiny tak, ako ich určuje Ústava SR a zákon o rodine," povedala Záborská, ktorá je aj splnomocnenkyňou vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.

Zrušenie usmernenia považuje za jedinú cestu, ak sa má zachovať význam pojmov muža, ženy a rodiny tak, ako ich určuje Ústava SR a zákon o rodine. Kresťanská únia je podľa svojho stanoviska rozčarovaná z postupu ministerstva, chýba jej transparentná politická diskusia.

„Nie je prípustné, aby podzákonná norma, ktorou bolo aj predmetné usmernenie, neprešla riadnym transparentným medzirezortným pripomienkovým konaním a v praxi menila základné nastavenie právneho poriadku SR. Ten stojí na rozdelení obyvateľstva na mužov a ženy s jasne určenými biologickými danosťami. Muž sa matkou stať nemôže. Naše matriky nevedia zapísať „matrikového“ muža ako matku dieťaťa,” dodal Vašečka.

KDH žiada úpravu

MZ SR pripravilo usmernenie v spolupráci s odbornou spoločnosťou. Podľa prezidentky Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíry Izákovej má slúžiť najmä na odstránenie právnej neistoty lekárov i pacientov. Nové usmernenie podľa iniciatívy Inakosť zjednoduší proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí. Usmernenie víta aj Amnesty International Slovensko, jeho prijatie považuje za dôležitý krok smerom k ochrane ľudských práv transrodových ľudí. Zmenu, naopak, kritizuje mimoparlamentné KDH, ktoré žiada úpravu.

Viac o téme: Ministerstvo zdravotníctvaZmena pohlaviaUsmernenieKresťanská únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu