Štvrtok, 26. máj 2022. Meniny má Dušan, zajtra Iveta.

KORONAVÍRUS Slovenská lekárska komora podporuje zvýhodnenie ľudí dodržiavajúcich opatrenia

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Vitaly Timkiv

BRATISLAVA - Slovenská lekárska komora (SLK) podporuje zvýhodnenie ľudí, ktorí dodržiavajú protiepidemické opatrenia v bežnom živote. Podporuje tiež epidemiológov, lekárov, ktorí pomáhajú chorým, a politikov rešpektujúcich odporúčania odborníkov. Vo vyhlásení to uviedol prezident SLK Pavel Oravec.


Viceprezident SLK Róbert Roland skonštatoval, že zaočkovaní ľudia a tí, ktorí dodržiavajú pravidlá, by nemali doplácať v bežnom živote na nezaočkovaných. Je podľa Rolanda správne, aby boli očkovaní zvýhodnení, považuje však za nesprávne riešiť to plošne. "Tvrdíme, že práva pacientov s inými chorobami ako COVID-19 sú rovnocenné s právami nezaočkovaných občanov. Nemá dochádzať k poškodeniu pacientov pre odsun plánovaných výkonov zdravotnej starostlivosti z dôvodu vyťaženia kapacít zdravotníckych zariadení," povedal Oravec.

KORONAVÍRUS Slovenská lekárska komora
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

SLK zároveň odporúča, že v prípade, ak ošetrujúci lekár odporúča očkovanie pacientovi a ten ho odmietne, mal by podpísať nesúhlas o očkovaní. Následne by mal byť súčasťou dokumentácie, aby sa tak lekár právne ochránil. Lekárska komora sa tiež stotožňuje s návrhmi konzília odborníkov, ako je práca z domu pre všetkých, ktorí môžu, a to od červených okresov, otvorené prevádzky v bordových okresoch do 22.00 h, obmedzenie svadieb a večierkov. Súhlasí aj s podávaním tretej dávky vakcíny u rizikových skupín, uviedol Roland.

Obmedzenie pohybu pre nezaočkovaných ľudí v čiernych okresoch sa podľa SLK nesmie týkať zabezpečenia nevyhnutných životných potrieb, priblížil Roland. Pokračoval, že potvrdenie o teste, očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19 by sa malo týkať bordových a čiernych okresov. Zvážiť by sa malo aj prerušenie prezenčnej výučby na týždeň alebo dva v bordových a červených okresoch. Roland poukázal, že je potrebné prehodnotiť aj vyplácanie zvýhodnenej práceneschopnosti.

Viac o téme:


 

Súvisiace články

Najčítanejšie články