Štvrtok, 20. január 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Hlas-SD ocenila ministra Budaja za zmenu v reforme národných parkov

Ján BudajGaléria fotiek (1)
Ján Budaj
Zdroj: Topky - Vlado Anjel

BRATISLAVA - Mimoparlamentná strana Hlas-SD oceňuje krok ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO), ktorý sa rozhodol zmeniť reformu národných parkov. Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.


"Ústupky, ktoré dnes minister Budaj na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom (nominant OĽANO) predstavil v ich spoločnom memorande, sa takmer zhodujú s tým, čo Hlas žiada od samého počiatku. Ak by si vládna koalícia nechala poradiť opozíciou i nezávislými odborníkmi, mohli sme byť v ochrane prírody oveľa ďalej," povedal expert Hlasu pre životné prostredie Peter Kalivoda. 

Environmentálna legislatíva musí podľa Hlasu-SD chrániť prírodu, no zároveň umožniť životný priestor pre ľudí bývajúcich v chránených územiach, stanoviť podmienky pre turistov a vytvoriť fungujúci a udržateľný segment hospodárstva.

Pod ochranárov by sa mali previesť štátne pozemky týchto parkov

K prvému aprílu budúceho roka by sa mali pod ochranárov previesť štátne pozemky v národných parkoch Slovenský raj a Pieninský národný park. Reforma národných parkov sa mala pôvodne začať už od januára budúceho roka. V ostatných národných parkoch by mal presun zahŕňať len územia s najprísnejším štvrtým a piatym stupňom ochrany.

Pri ostatných územiach sa vo zvyšných siedmich národných parkoch začne zonácia. Ministri sa spoločne dohodli aj na polkilometrovom sanačnom pásme medzi bezzásahovým územím a hospodárskymi lesmi. Budaj spolu s Vlčanom v súvislosti s reformou podpísali v pondelok memorandum o vzájomných vzťahoch. O návrhu reformy a aj pozmeňujúcom návrhu k národným parkom by sa malo hlasovať na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články