Nedeľa, 25. júl 2021. Meniny má Jakub, zajtra Anna, Hana.

Neuveriteľný obrat: Dvojica advokátov to mala včera od prokurátora spočítané, najskôr väzba, dnes sloboda!

Na snímke bývalý starosta Marianky Radovan J.(vpravo), obvinený zo zločinu prijímania úplatku, a jeho obhajca Martin Ribár (vľavo)
Na snímke bývalý starosta Marianky Radovan J.(vpravo), obvinený zo zločinu prijímania úplatku, a jeho obhajca Martin Ribár (vľavo)
Zdroj: TASR/Andrej Galica
12.06.2021 18:04

BRATISLAVA - Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku nevyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na vzatie do väzby obvinených bratislavských advokátov Martina Ribára a Alexandra Fila. Oboch prepustil zo zadržania na slobodu.


Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.Informovala o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Sudca podľa hovorkyne konštatoval dôvodnosť podozrenia, ale nekonštatoval dôvodnosť väzby.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku dnes popoludní týmto rozhodol o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať dvojicu bratislavských advokátov Ribaŕa a Fila.

Výsluch a neverejné rozhodovanie bolo naplánované na 13.00 h. Podľa rozpisu služieb ŠTS mal vo veci rozhodovať predseda ŠTS Ján Hrubala. Prokurátor ÚŠP podal návrh na vzatie do väzby obvinených z dôvodov kolúznej a preventívnej väzby. Dvojicu advokátov zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok (10. 6.).

Peter Erdős, obhajca jedného z advokátov, uviedol, že sudca veľmi jasne poukázal na to, že návrh prokurátora je nedôvodný. "Vo svojom návrhu neuviedol žiadne konkrétne skutočnosti, z ktorých by mala vyplývať akákoľvek obava z ovplyvňovania, respektíve marenia vyšetrovania, alebo pokračovania v trestnej činnosti. Zároveň uviedol, že tieto úvahy sú výlučne v rovine hypotetickej a všeobecnej konštatácie," povedal Erdős.

Neuveriteľný obrat: Dvojica advokátov
Zdroj: gettyimages.com

Zločin zosnovania a podporovania zločineckej skupiny

Podľa obhajcov advokátov Mateja Marhavého a Petra Erdősa je dvojica obvinená v jednej trestnej veci. Obvinení sú zo založenia, zosnovania, podpory zločineckej skupiny, vydierania a krivej výpovede a prísahy. Obhajcovia podali voči uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosti.

Obvinenie sa má týkať incidentu v bratislavskom nočnom podniku Casey klub, ktorý sa odohral v roku 2007. Martin Ribár bol donedávna väzobne stíhaný, keď bol v októbri 2019 zadržaný v rámci akcie Apač zameranej voči zločineckej skupine takáčovcov.

Ústavný súd SR v máji nariadil Najvyššiemu súdu (NS) SR, aby Martina Ribára bezodkladne prepustili z väzby na slobodu. Zdôvodnil to porušením jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť.


Galéria

Na snímke bývalý starosta

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články