Nedeľa, 20. jún 2021. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

KORONAVÍRUS Slováci, majte sa na pozore: Úrady u nás potvrdili ďalšiu mutáciu, jej pôvod je z Kolumbie!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
11.06.2021 13:20

BRATISLAVA - Len pred mesiacom sme sa dozvedeli, že na Slovensku bola po britskej mutácii nového koronavírusu potvrdená aj tá indická a už tu máme, bohužiaľ, ďalšiu! Ide o nový variant, ktorý úrady nazývajú kódovo B.1.621 a jeho pôvod je zaznamenaný až spoza veľkej mláky!


Na Slovensku Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) laboratórne potvrdil prítomnosť variantu B.1.621 pandemického vírusu, ktorý bol prvýkrát detegovaný v Kolumbii. Vedci ho odhalili prostredníctvom rutinného sekvenovania SARS-CoV-2 pozitívnych vzoriek.

VIDEO Len pred mesiacom pritom u nás potvrdili aj Indickú mutáciu koronavírusu:

“Identifikovali sme tri prípady ako tzv. kolumbijský variant, teda odborne variant B.1.621, na základe bioinformatických analýz vykonaných našimi partnermi z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave,” uviedol virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Variant bol potvrdený u členov jednej z rodín pri rutinnom teste

“Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil epidemiologickým vyšetrovaním u osôb cestovateľskú anamnézu. Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti COVID-19. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na COVID-19,” povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas s tým, že aj v čase uvoľňovania opatrení a letných dovoleniek sú obozretnosť a dodržiavanie nastavených preventívnych pravidiel v rámci krajiny i po príchode do nej mimoriadne dôležité: znižujeme tým riziko šírenia pandemického vírusu i jeho variantov.

Čo je strašiak menom B.1.621? Nemá ešte ani označenie gréckym písmenom

„Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb má variant B.1.621 zaradený medzi takzvané varianty záujmu (variants of interest, VOI). Má nahromadených viacero významných mutácií v Spike proteíne, vrátane E484K, N501Y či P681H nachádzajúcich sa v iných nebezpečných variantoch,” vysvetlil Boris Klempa.

Svetová zdravotnícka organizácia tomuto variantu ešte nepridelila označenie písmenom gréckej abecedy.

“Vo viacerých regiónoch Kolumbie sa tento variant veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať, a to aj v oblastiach, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Preto sa predpokladá jeho výrazný epidemiologický význam. Momentálne už pribúdajú prípady tohto variantu aj v USA a v Španielsku, potvrdený bol už aj v ďalších európskych krajinách, ako je Dánsko, Nemecko, Holandsko. Ide o krajiny ktoré veľa sekvenujú, takže skutočný rozsah môže byť väčší, dodal Boris Klempa.

Sekvenovanie vzoriek na Slovensku

Všetky pozitívne vzorky určené na sekvenovanie podľa nastavených kritérií sa z regionálnych úradov verejného zdravotníctva aj zo súkromných laboratórií zbierajú v Národnom referenčnom centre pre chrípku na ÚVZ SR.

Laboratórium vyhodnocuje odobraté vzorky
Zdroj: ÚVZ SR

Vzorkám je následne pridelené identifikačné číslo, je z nich izolovaná RNA a takto pripravené vzorky sa rozdeľujú medzi sekvenačné laboratóriá ÚVZ SR (NRC pre chrípku a NRC pre mikrobiológiu životného prostredia), Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave.

“Požiadavku Európskej komisie testovať 5-10% vzoriek spĺňame, v máji sa na Slovensku sekvenovalo 14,7 % všetkých PCR pozitívnych vzoriek. Avšak podľa aktuálnej epidemiologickej situácie s rapídnym klesaním počtu pozitívnych vzoriek uvažujeme o návrhu sekvenovať na Slovensku všetky pozitívne vzorky, bez ohľadu na doterajšie kritériá,” uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Na Slovensku však podľa ÚVZ naďalej prevažuje Alfa variant pandemického vírusu.


Galéria

Ilustračné foto Laboratórium vyhodnocuje odobraté vzorky

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
VIDEO: Topky

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články