Piatok, 25. jún 2021. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Prvé prognózy na LETO 2021: Slovensko čakajú vysoké teploty, má to však háčik!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Topky:Ján Zemiar
06.05.2021 20:00

BRATISLAVA – Leto je čo nevidieť tu. Aké bude? Prvé prognózy naznačujú, že vo veľkej časti Európy budú prevládať poriadne vysoké teploty. Platí to aj pre Slovensko. Očakávajú sa však problémy so suchom.


Európski meteorológovia, na ktorých sa odvoláva server iMeteo.sk, predstavili dlhodobú predpoveď. Z ich prognóz vyplýva, že toto leto bude vo všeobecnosti nadpriemerne teplé vo väčšine európskych krajín.

Čítajte aj: Veľký PREHĽAD o očkovaní: Prečo ešte nemám termín a ako dlho budem čakať? Pozrite si odpovede na najdôležitejšie otázky

Aké leto čaká Slovensko?

Očakáva sa, že v celej strednej Európe vrátane Slovenska budú teploty v priemere od +0,5 až +1 °C vyššie v porovnaní s dlhodobým normálom.

„Severné európske krajiny vrátane Spojeného kráľovstva by sa mali nachádzať pod vplyvom nízkeho tlaku a južné časti ako Španielsko, Taliansko a Balkán pod vplyvom vysokého tlaku,“ uviedli meteorológovia s tým, že takéto rozloženie sa podpíše pod veľké teplotné rozdiely naprieč Európou.

Ilustračné foto
Prvé prognózy na LETO
Zdroj: Topky:Ján Zemiar

Pokiaľ ide o búrky, najviac ich hrozí v severnom Francúzsku a v strednom a severnom Nemecku. Naopak, strednú Európu bude sužovať sucho. „Stredná Európa môže mať letných búrok o niečo menej a hrozí aj to, že bude väčšie sucho. Prognózy naznačujú na Slovensku suchšie leto s menším počtom zrážok a búrok,“ skonštatovali meteorológovia. Zároveň pripomenuli, že dlhodobé prognózy nie sú stopercentné, ale skôr orientačné.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články