Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Novozámocká nemocnica spustila postcovidovú starostlivosť: FOTO Centrum je jediné svojho druhu na Slovensku

Novozámocká nemocnica otvorila prvé centrum postcovidovej starostlivosti
Novozámocká nemocnica otvorila prvé centrum postcovidovej starostlivosti
Zdroj: FNsP Nové Zámky
03.05.2021 21:00

NOVÉ ZÁMKY – Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Nové Zámky spustila v pondelok (3. mája) starostlivosť o postcovidových pacientov.  Vo svojich priestoroch otvorila centrum, ktoré vzniklo z iniciatívy lekárov a ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku.


Zriadenie centra v novozámockej nemocnici súvisí s nárastom počtu pacientov, ktorí prekonali covid-19 a následky pociťujú už niekoľko mesiacov po ochorení. „Oficiálne dáta ukazujú, že postcovidový syndróm postihuje päť až desať percent pacientov, čo by znamenalo, že na Slovensku to budú tisíce ľudí, ktorí majú problémy rôzneho druhu,“ zdôvodnil riaditeľ nemocnice Marian Viskup.

„Toto centrum bude zamerané hlavne pre pacientov z nášho regiónu, ktorým chceme poskytovať starostlivosť,“ dodala vedúca lekárka Centra postcovidovej starostlivosti FNsP Nové Zámky Daša Viszlayová.

Otvorenie centra
Novozámocká nemocnica otvorila prvé
Zdroj: FNsP Nové Zámky

Centrum v Nových Zámkoch spája viacero odborníkov naprieč rôznymi odbormi od pneumológov, internistov, kardiológov, neurológov, psychiatrov, nefrológov, dermatológov, gastroenterológov až po lekárov kliniky fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. Starostlivosť budú poskytovať pacientom, u ktorých pretrvávajú symptómy po covide-19 dlhšie ako desať týždňov a majú súvislosť s týmto ochorením tak po hospitalizácii, ako aj po ambulantnej či domácej liečbe.

Pacientka
Novozámocká nemocnica otvorila prvé
Zdroj: FNsP Nové Zámky

Na vyšetrenie v postcovidovom centre je potrebný výmenný lístok od obvodného lekára. Pacienti prichádzajúci do centra vyplnia vstupný dotazník, kde uvedú rôzne príznaky ako dýchavičnosť, bolesti, poruchy trávenia, nespavosť, únavu, stratu čuchu, chuti a ďalšie. Na základe uvedených príznakov lekári zvolia ďalší postup.

Primárka
Novozámocká nemocnica otvorila prvé
Zdroj: FNsP Nové Zámky

U všetkých pacientov bude urobený odber krvi, moču, vyšetrenia funkcionality pľúc, EKG a zhodnotený celkový zdravotný stav. Podľa výsledkov vyšetrení bude pacient zaradený k príslušnému špecialistovi v postcovidovom centre.


Galéria

Novozámocká nemocnica otvorila prvé Novozámocká nemocnica otvorila prvé Novozámocká nemocnica otvorila prvé Novozámocká nemocnica otvorila prvé

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
ZDROJ: TASR
VIDEO: FNsP Nové Zámky

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články