Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

Na výstavbu či vybavenie nemocníc pôjde z plánu obnovy 998 miliónov eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: gettyimages.com)

BRATISLAVA - Na výstavbu, rekonštrukcie a vybavenie novej siete nemocníc na Slovensku by malo z plánu obnovy ísť 998 miliónov eur. Od modernizácie nemocníc si tvorcovia plánu sľubujú napríklad to, že pomôže udržať a posilniť zdravotníckych pracovníkov v systéme slovenského zdravotníctva. Celkovo by na modernizáciu a dostupnú zdravotnú starostlivosť malo ísť 1,163 miliardy eur. Dokument odobril aj vládny kabinet.

"Cieľom je vytvoriť modernú, dostupnú a efektívnu sieť nemocníc, ktorá zabezpečí kvalitnú zdravotnú starostlivosť, atraktívne prostredie pre personál, efektívne procesy a zdravé hospodárenie," uvádza sa v materiáli. Rovnako je ambíciou tohto projektu zvýšenie dostupnosti záchrannej zdravotnej služby, ktorá bude nadväzovať na potreby novej siete nemocníc a posilniť primárnu starostlivosť. Táto zmena si bude vyžadovať viaceré reformy, a to reformu prípravy investičných projektov v zdravotníctve, optimalizáciu siete akútnej zdravotnej starostlivosti, novú definíciu neodkladnej zdravotnej starostlivosti, reformu poskytovania všeobecnej starostlivosti o dospelých, deti a dorast, centralizáciu riadenia najväčších nemocníc a optimalizáciu siete nemocníc.

Investíciu vo výške 58 miliónov eur si bude vyžadovať projektová príprava a projektové riadenie investícií. Do oblasti digitalizácie v zdravotníctve má ísť 41 miliónov eur. Témou by mala byť aj výstavba a obnova staníc záchrannej zdravotnej služby za 55 miliónov eur. Na podporu otvárania nových ambulancií primárnej starostlivosti v nedostatkových oblastiach má ísť 11 miliónov eur. Pribudnúť by tak malo 170 nových ambulancií primárnej starostlivosti. Ďalej by malo byť 55 skolaudovaných sídiel staníc zdravotnej záchrannej služby (ZZS) zmodernizovaných. Tvorcovia plánu pre zdravotníctvo poukázali napríklad na nedostatočnú a geograficky zle rozloženú sieť staníc ZSS. Tá spôsobuje, že len 75 percent populácie Slovenska dokáže ZZS pokryť do 15 minút. V niektorých prípadoch má dôjsť k presunu staníc o niekoľko kilometrov, čo výrazne zlepší dostupnosť.

Plán obnovy pre oblasť zdravotníctva tiež sľubuje zmodernizované skolaudované nemocnice v kapacite minimálne 2380 lôžok. Tiež by malo byť reprofilizovaných 40 percent súčasných nemocníc poskytujúcich akútnu starostlivosť. Modernizácia zdravotnej starostlivosti, prehĺbenie dostupnosti starostlivosti o duševné zdravie, ale aj kvalitnejšia dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť by na Slovensku mohli byť realitou vďaka investíciám z plánu obnovy pre zdravotníctvo. Celkovo je na túto oblasť vyčlenených 1,533 miliardy eur.

Viac o téme: ZdravotníctvoNemocniceModernizáciaPlán obnovy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu