Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

KORONAVÍRUS Chorobnosť na ARO stúpla: Pribudlo aj viac prípadov chrípky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
09.04.2021 12:52

BRATISLAVA - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) počas 14. týždňa stúpla oproti týždňu predtým o 12,4 percenta. Lekári nahlásili 7087 prípadov. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, najnižšia chorobnosť bola v Banskobystrickom kraji. V piatok o tom informoval odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia stúpla o 12,8 percenta. Úrad eviduje 290 prípadov. "Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Trenčianskom kraji," priblížil ÚVZ. Choré na chrípku boli najmä deti do piatich rokov.

Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v 14. kalendárnom týždni nebolo hlásené. Hlásený nebol ani prípad SARI. Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články