Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Pacienti s najťažším priebehom KORONAVÍRUSU sú prevážaní do Banskej Bystrice

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici
Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici
Zdroj: TASR - Dušan Hein
09.04.2021 16:16

BANSKÁ BYSTRICA – Pacienti s najťažším priebehom ochorenia COVID-19 z celého Slovenska sú od marca prevážaní na špecializované pracovisko ECMO-ARO v Banskej Bystrici. Doposiaľ bolo na oddelení hospitalizovaných deväť pacientov so závažnou pľúcnou formou ochorenia, u ktorých už nepomáhalo pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Informovala o tom Jana Petríková z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici.


Prevádzku špecializovaného pracoviska zabezpečuje od 5. marca tím banskobystrického detského ARO v spolupráci s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta, ktorá poskytla priestory a časť svojho personálu. Oddelenie je určené pre dospelých pacientov, u ktorých sa ochorenie COVID-19 rozvinulo natoľko, že ani s pomocou umelej pľúcnej ventilácie nie je možné zabezpečiť dostatočné okysličenie organizmu, v dôsledku čoho hrozí vážne poškodenie orgánov.

„ECMO je prístroj zabezpečujúci mimotelové okysličenie krvi a odstraňovanie oxidu uhličitého z krvi pacienta. Veľmi zjednodušene povedané – krv prechádza prístrojom namiesto toho, aby prechádzala pľúcami pacienta. Tým sú pľúca odľahčené a môžu sa uzdravovať. Ich regenerácia je urýchlená práve tým, že ich organizmus používa iba v minimálnej miere,“ vysvetlil Oliver Petrík, prednosta II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (KPAIM) DFNsP.

Pracovisko začalo dospelých pacientov s ochorením COVID-19 liečiť s jediným prístrojom, v súčasnosti už tím pracuje na troch lôžkach. Prvá pacientka na pracovisku pochádzala zo Spišskej Novej Vsi, aktuálne je už v domácej liečbe a jej stav je dobrý. „K dnešnému dňu bolo na tomto pracovisku na ECMO napojených deväť pacientov. Úspešnosť liečby je momentálne 77 percent, čo je mimoriadne priaznivé číslo,“ dodal Petrík s tým, že priemerná doba napojenia pacienta na prístroj je päť až desať dní v závislosti od stavu pacienta.

Kým v Detskej nemocnici majú s využívaním ECMO dlhoročné skúsenosti, v prípade Rooseveltovej nemocnice a starostlivosti o dospelých pacientov ide o novinku. „Po doškolení nášho personálu bude ECMO súčasťou poskytovanej zdravotnej starostlivosti u dospelých natrvalo,“ prezradila Miriam Lapuníková, riaditeľka FNsP F.D. Roosevelta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články