Štvrtok, 8. jún 2023. Meniny má Medard, zajtra Stanislava.

Veľký objav slovenských vedcov: Otvára potenciál pre ďalší onkologický výskum

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Slovenskí vedci zistili, že proteíny homologickej rekombinácie (čo je druh núdzovej opravy DNA rozsiahlych poškodení) regulujú zapínanie a vypínanie viac ako 500 génov. Doteraz bolo známe, že sa podieľajú len na oprave DNA. Tento objav otvára potenciál pre ďalší onkologický výskum. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Lenka Miller.


Hovorkyňa dodala, že jedným z najvážnejších poškodení DNA je, ak sa na nej vyskytnú dvojvláknové zlomy. Dôsledkom chybnej opravy týchto zlomov môže byť vznik rakoviny alebo smrť bunky. Jednou z dvoch hlavných dráh zodpovedných za opravu dvojvláknových zlomov na DNA je homologická rekombinácia. Vedci pod vedením Tomáša Szemesa z Vedeckého parku UK a Silvie Bágeľovej Polákovej zo Slovenskej akadémie vied (SAV) odhalili súhru medzi dráhou homologickej rekombinácie a komplexom HIRA.

„Komplex HIRA sa výraznou mierou podieľa na regulácii zapínania a vypínania viacerých génov. Svojou aktivitou tiež zabraňuje vírusovej DNA ovplyvniť ľudský genóm, čím prispieva k antivírusovej vnútornej imunite,“ priblížil Szemes. Štúdia bola publikovaná v prestížnom časopise Nucleic Acids Research.

Na potenciál objavu popísaného v tejto štúdii chcú autori podľa hovorkyne nadviazať ďalším výskumom. „Cieľom vedeckého tímu bude ďalej skúmať mechanizmus, akým je dráha homologickej rekombinácie zapojená aj do regulácie prepisu DNA, pretože doposiaľ bola spájaná iba s opravou DNA poškodení,“ spresnila hovorkyňa.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články