Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

KORONAVÍRUS Prezidentka o očkovaní: Manažment musí byť efektívny, vakcína nemôže vyjsť nazmar

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/Michal Svítok
17.01.2021 14:29

BRATISLAVA - Manažment očkovania proti novému koronavírusu musí byť maximálne efektívny. Zatiaľ sú v ňom evidentne rezervy. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to zdôraznila prezidentka SR Zuzana Čaputová.


Hlavu štátu zarmútili najmä medializované správy o tom, že niektoré očkovacie dávky sa museli znehodnotiť. "To považujem za neuveriteľné. Manažment musí byť taký, aby ani kvapka nevyšla nazmar," zdôraznila Čaputová, ktorá apeluje na čo najrýchlejšie očkovanie tých, ktorí vakcínu najviac potrebujú. Cení si preto aj vykonané zmeny v očkovacom pláne. Informovala v tejto súvislosti, že hoci pracovníci Prezidentského paláca sú súčasťou kritickej infraštruktúry, nebudú očkovaní skôr ako najohrozenejšie skupiny.

Vyjadrila sa aj k doterajšej pomoci štátu pri zmierňovaní negatívnych ekonomických dosahov pandémie. Zdôraznila, že vláda urobila doteraz v rámci finančnej pomoci veľa dobrých krokov, spomenula napríklad možnosť odloženia splátok alebo kurzarbeit. "Zdá sa, že oblasťou a skupinou osôb, ktorá ostáva neuspokojená, sú zamestnanci v kultúre, budem o tom hovoriť s pani ministerkou," dodala prezidentka.

Verí, že sanáciu krajiny po koronakríze umožní aj plán obnovy, jeho návrh vníma pozitívne. "Myslím si, že je dobrý, dostali sa tam tie najdôležitejšie témy a oblasti, ktoré krajina potrebuje obnoviť a zreštaurovať," povedala. "Je to veľká príležitosť, zároveň veľa peňazí, takže bude potrebné nielen nastaviť dobrý plán, ale aj mechanizmy využitia prostriedkov," zdôraznila.

Prezidentka ocenila Kolíkovú

Čaputová ocenila doterajšie kroky kabinetu v boji s korupciou a pri očiste justície, a to nielen v rovine posunu vo vyšetrovaní individuálnych pochybení, ale aj v rámci koncepčných legislatívnych a organizačných zmien. V prípade reorganizácie súdov a navrhovanej súdnej mapy vníma kritický hlas časti sudcov, preto vyzdvihuje, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) predĺžila pripomienkové konanie, aby sa podnetmi zaoberala.

Kolíkovú ocenila aj za prístup v neľahkej situácii, ktorá je spojená s kauzou smrti exprezidenta Policajného zboru Milana Lučanského, pozitívne hodnotí zriadenie a zloženie komisie, ktorá má prešetriť prípad. Poukázala tiež na to, že Kolíková v prípade tlaku na jej abdikáciu preukázala pripravenosť vyvodiť politickú zodpovednosť, ak vyšetrovanie preukáže pochybenia v oblasti jej právomocí. O celej záležitosti sa však z úrovne vlády malo podľa prezidentky komunikovať "trochu lepšie", vláde vyčíta, že Kolíkovú nechala v komunikácii osamotenú, podľa Čaputovej mali byť na mieste aj iní ministri, ktorých sa to rezortne týka.

Prezidentka poďakovala za dôveru v prieskume dôveryhodnosti, ktorý pre RTVS uskutočnila v prvej polovici januára spoločnosť Median SK. Prezidentke dôveruje najviac, 65 percent respondentov. "Veľmi si to vážim a nikdy to nevnímam ako niečo automatické," uviedla hlava štátu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články