°C

Utorok, 19. január 2021. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Vianoce dorazili aj k pani prezidentke: FOTO Čaputová rozsvietila stromček, odkaz celému Slovensku

Prezidentka Zuzana Čaputová rozsvietila vianočný stromček
Prezidentka Zuzana Čaputová rozsvietila vianočný stromček
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
04.12.2020 18:57

BRATISLAVA – Na prednom nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave v piatok podvečer rozsvietili tohtoročný vianočný stromček. Je darom z Kopaneckých lúk, ktoré sú druhovo najbohatšími lúkami na svete a ktoré sa Správa národného parku Slovenský raj v spolupráci s obyvateľmi obce Vernár snaží dlhodobo zachrániť.


"Rozsvietený vianočný stromček pred Prezidentským palácom nám teda pripomína aj úsilie o ochranu tejto výnimočnej lokality a hrdých ľudí z Vernára, ktorých horehronský viachlasný spev je zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO," uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prezidentka Zuzana Čaputová rozsvietila
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Hlava štátu poznamenala, že tohtoročné vianočné sviatky budú poznačené inakosťou doby, ktorú žijeme. Verí však, že sa budú sviatky napriek tomu čo najviac podobať tradičným Vianociam a že ich bude možné stráviť v zdraví aspoň v úzkom kruhu rodiny. Prezidentka tiež dúfa, že ľudia tento vianočný čas využijú i na oddych.

Prezidentka Zuzana Čaputová rozsvietila
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

"Želám všetkým pokojné sviatky v kruhu svojich najbližších, ako nám to len okolnosti dovolia. A želám, aby sme tento čas využili na stíšenie a zmierenie so svetom aj sebou samým," zaželala Čaputová. Ako priznala, sama pocíti to, že sú Vianoce až v podvečer 24. decembra, keďže dovtedy má ešte pracovné povinnosti. Teší sa však na vianočnú výzdobu všetkého druhu, na vianočné pečenie a varenie, či nákupy darčekov. "Je to niekedy tesné, ale stíhame to," dodala.

Prezidentka Zuzana Čaputová rozsvietila
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Vianočný stromček je darom Štátnej ochrany prírody SR z Kopaneckých lúk nad Vernárom, ktoré sú druhovo najbohatšími lúkami na svete. Miestni ich kosili už po stáročia. Kosba trvala niekedy aj týždeň a seno sa po vysušení zvážalo na vozoch na volských záprahoch do dediny. O tieto jedinečné lúky sme však takmer prišli, keď sa kosiť prestali a začali zarastať.


Galéria

Prezidentka Zuzana Čaputová rozsvietila Prezidentka Zuzana Čaputová rozsvietila Prezidentka Zuzana Čaputová rozsvietila Prezidentka Zuzana Čaputová rozsvietila

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články