°C

Pondelok, 18. január 2021. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Policajný funkcionár Norbert P. sa priznal: Chce spolupracovať

Špecializovaný trestný súd v Pezinku
Špecializovaný trestný súd v Pezinku
Zdroj: FOTO TASR - Jakub Kotian
25.10.2020 09:30

PEZINOK - Vysoký policajný funkcionár Norbert P. sa k obvineniam priznal a chce spolupracovať s políciou. Pred začatím rozhodovania o jeho väzobnom stíhaní to na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku (ŠTS) uviedol médiám jeho advokát Ivan Kochanský. Sudkyňa ŠTS rozhoduje o väzbe od 09.00 h a od 11.00 h bude rozhodovať o väzbe špeciálneho prokurátora Dušana K.


"Klient sa priznal. Myslím že bude spolupracovať. My sa vyjadrujeme a vyjadrovali sme sa doposiaľ len k tým skutkom, pre ktoré bolo vznesené obvinenie," dodal obhajca. Kochanský ďalej povedal, že sa dohodne s klientom, ako bude ďalej postupovať v prípade poskytnutia záruk, a teda nahradenia väzby obmedzeniami. Nevyjadril sa, či Norbert P. bude usvedčovať ďalšie osoby. Norberta P. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno (22.10.) spoločne so špeciálnym prokurátorom.

Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzobné stíhanie dvojice v sobotu (24.10.) v skorých ranných hodinách. Informovala o tom hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. "Prokurátor ÚŠP podal návrh na vzatie do väzby na dve obvinené osoby, D.K. a N.P., pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a iné. V prípade osoby D.K. prokurátor návrh na väzbu podal pre konštatovanie naplnenia dôvodov tzv. kolúznej a preventívnej väzby. U obvineného N.P. sa návrh na väzbu podal pre všetky dôvody väzby," vysvetlila hovorkyňa.

U Norberta P., funkcionára útvaru zvláštnych policajných činností, ktorý má na starosti aj odpočúvanie, je teda aj obava z úteku. Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková rozhodla o dočasnom pozastavení výkonu funkcie špeciálneho prokurátora Dušana K. dňom 22. októbra.

Špecializovaný súd začal rozhodovať aj o Dušanovi Kováčikovi

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v nedeľu o 09.00 h rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať vysokého policajného funkcionára Norberta P.

Norberta P. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno (22.10.) spoločne so špeciálnym prokurátorom Dušanom K. O návrhu prokurátora väzobne stíhať Dušana K. bude rovnako sudca ŠTS v Pezinku rozhodovať v nedeľu, a to po 11.00 h. Rozhodovanie, výsluch dvojice obvinených, ako aj všetky podobné väzobné úkony v prípravnom konaní sú neverejné. Médiá majú prístup do areálu, respektíve pred budovu ŠTS v Pezinku. Dvojicu na ŠTS v Pezinku eskortovali príslušníci NAKA po 08.30 h.

Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzobné stíhanie dvojice v sobotu (24.10.) v skorých ranných hodinách. Informovala o tom hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. "Prokurátor ÚŠP podal návrh na vzatie do väzby na dve obvinené osoby, D.K. a N.P., pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a iné. V prípade osoby D.K. prokurátor návrh na väzbu podal pre konštatovanie naplnenia dôvodov tzv. kolúznej a preventívnej väzby. U obvineného N.P. sa návrh na väzbu podal pre všetky dôvody väzby," vysvetlila hovorkyňa. 

U Norberta P., funkcionára útvaru zvláštnych policajných činností, ktorý má na starosti aj odpočúvanie, je teda aj obava z úteku. Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková rozhodla o dočasnom pozastavení výkonu funkcie špeciálneho prokurátora Dušana K. dňom 22. októbra. Následne v piatok (23.10.) 20 prokurátorov z 29-tich prokurátorov ÚŠP vyzvalo Dušana K., aby sa okamžite vzdal svojej funkcie. Následne sa svojím vyhlásením pripojila aj Rada prokurátorov SR.

Vyšetrovateľ obvinil Dušana K. zo zločinu prijímania úplatku, ako aj zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z pokračovacieho zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Nadriadený Norberta P. zrušil jeho poverenie výkonom riadiacej funkcie

Nadriadený vysokého policajného funkcionára Norberta P., ktorý sa priznal k viacerým závažným skutkom, z ktorých je obvinený, zrušil jeho dočasné poverenie výkonom riadiacej funkcie. Informoval o tom dočasný policajný prezident Peter Kovařík. Ten zároveň víta jeho vyhlásenie o vine a rozhodnutie spolupracovať. Do budúcna chce podobným nežiaducim javom v polícii zabrániť. Stanovisko dočasného policajného prezidenta poskytol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

"Nadriadený s personálnou právomocou policajta neodkladne zrušil jeho dočasné poverenie výkonom riadiacej funkcie. Toto rozhodnutie mu bolo zákonným spôsobom už oznámené. Ďalší postup bude realizovaný v súlade so zákonom o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru," uviedol Kovařík. Zdôraznil, že v polícii budú dôsledne presadzovať také pravidlá, ktoré podobným nežiaducim javom v zbore v budúcnosti zabránia. "Tí, ktorí sa nestotožnili s naším heslom 'Pomáhať a chrániť', nemajú v Policajnom zbore čo hľadať," podotkol Kovařík.

Pred začatím sa sobotňajšieho rozhodovania o väzobnom stíhaní na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku advokát Norbeta P. Ivan Kochanský informoval, že jeho klient sa priznal k obvineniam a chce spolupracovať s políciou. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na jeho vzatie do väzby aj so špeciálnym prokurátorom Dušanom K. pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a iné.

Sudkyňa ukončila výsluch obvinených Dušana K. a Norberta P.

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku ukončila v nedeľu podvečer výsluch obvinených, špeciálneho prokurátora Dušana K. a bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Norberta P. Potvrdila to hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Rozhodnutie sudkyne ŠTS o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) stíhať dvojicu väzobne by malo byť známe najskôr po 20.00 h. Po ukončení výsluchov odzneli záverečné návrhy procesných strán.

Výsluch Dušana K. sa začal o 11.00 h a napoludnie sa v budove súdu objavila aj jeho manželka, ktorá využila zákonné právo a možnosť ponúknuť súdu kauciu na jeho prepustenie z väzby. V budove súdu strávila necelé štyri hodiny. Predtým sudkyňa ŠTS vykonala od 9.00 h výsluch Norberta P., ktorý sa k obvineniam, ktoré sú mu kladené za vinu, priznal. Norbert P., ako aj jeho obhajca Ivan Kochanský nevidia dôvody väzobného stíhania. Preto ani nenavrhli záruky a kauciu, ktoré by nahrádzali väzbu.

Norberta P. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno (22. 10.) spoločne so špeciálnym prokurátorom. Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzobné stíhanie dvojice v sobotu (24. 10.) v skorých ranných hodinách, a to pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a iné.

V prípade Dušana K. prokurátor návrh na väzbu podal pre konštatovanie naplnenia dôvodov tzv. kolúznej a preventívnej väzby. U obvineného Norberta P. návrh na väzbu podal pre všetky dôvody väzby. U Norberta P., aktuálne už bývalého funkcionára útvaru zvláštnych policajných činností, ktorý má na starosti aj odpočúvanie, je teda aj obava z úteku.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články