°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Zadržanie starostu Rudolfa Kusého je úplne nedôvodné, tvrdí právna zástupkyňa

Rudolf Kusý
Rudolf Kusý
Zdroj: TASR/Martin Baumann
02.10.2020 16:07

BRATISLAVA – Spôsob zadržania, ale aj samotné zadržanie v súčasnosti obvineného starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa K. považuje jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková za nedôvodné. Dôvod na jeho zadržanie nevidí, rovnako tak ani dôvod na jeho prípadné vzatie do väzby.


"Spôsob, akým bol zadržaný, ale aj samotné zadržanie, považujem za úplne nedôvodné. Nebol predvolaný na výsluch alebo úkon trestného konania k vyšetrovateľovi ani telefonicky, ani písomným upovedomením," uviedla Mišíková.

Dôvod na jeho zadržanie nevidí, zadržanie považuje za teatrálne i za absolútne neakceptovateľné z hľadiska nákladovosti. "Nebol riadne predvolaný. Nechápem, prečo k takémuto zadržaniu a k takejto teatrálnej situácii došlo. Vždy, keď bol predvolaný, tak sa na úkon v trestnom konaní dostavil," podotkla s tým, že nevidí ani dôvod na vzatie obvineného starostu do väzby.

S doručenými uzneseniami k vzneseným obvineniam vo všetkých troch veciach týkajúcich sa prečinu a zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa sa oboznámila ešte vo štvrtok (1. 10.). "Po oboznámení sa so skutkami som toho názoru, že nie sú naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa," povedala Mišíková, ktorá ku všetkým obvineniam podala sťažnosť. Bližšie sa zatiaľ vyjadriť nechcela, do začiatku výsluchu si chce spisový materiál preštudovať.

Na otázku, či môže starosta v taktom prípade vykonávať naďalej svoju funkciu, poznamenala, že na každého, kto nebol právoplatne odsúdený, sa hľadí ako na nevinného. "Bol zvolený, voliči mu isto nepozastavia výkon funkcie starostu," myslí si Mišíková. Mestská časť doplnila, že počas neprítomnosti starostu ho zastupujú v rozsahu svojich kompetencií dvaja vicestarostovia.

Bratislavská krajská kriminálna polícia vo štvrtok (1. 10.) zasahovala v prípade vyšetrovania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Policajný vyšetrovateľ následne obvinil zadržaného starostu z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Policajný vyšetrovateľ navrhuje pre obvineného väzbu.

Obvinenie sa má podľa hovorcu mestskej časti Mareka Tettingera týkať troch developerských projektov, ktoré nie sú v súlade s územným plánom hlavného mesta. Má ísť podľa neho o polyfunkčný komplex medzi Račianskou a Kukučínovou ulicou a projekty na Jaskovom rade a Vlárskej ulici.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články