°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Poslanci budú rokovať o vládnom návrhu týkajúcom sa zberu odpadu

Na snímke pracovník Odvozu a likvidácií odpadu (OLO)
Na snímke pracovník Odvozu a likvidácií odpadu (OLO)
Zdroj: TASR - Marko Erd
23.09.2020 18:13

BRATISLAVA - Do programu 12. schôdze Národnej rady (NR) SR pribudol vládny návrh novely zákona o odpadoch. Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) pre obaly budú musieť v prípade schválenia novely po vypovedaní zmluvy s obcou zabezpečiť zber odpadu, až kým obec neuzatvorí zmluvu s inou organizáciou. Vláda navrhuje, aby sa o návrhu rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.


Novela zákona o odpadoch má riešiť aplikačné problémy, ktoré vyplývajú z rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Na základe návrhu štyroch poslaneckých klubov OĽANO, Za ľudí, Sme rodina a SaS sa zároveň presunulo rokovanie o novele zákona o hazardných hrách a tiež rokovanie o novele z dielne OĽANO upravujúcej oblasť potratov na piatok (25. 9.).

O týchto dvoch návrhoch majú poslanci rokovať po prerokovaní Správy Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva o stave použitia informačno-technických prostriedkov za prvý polrok 2020.

Rokovať sa bude v skrátenom konaní

Poslanci Národnej rady (NR) SR budú o vládnom návrhu novely zákona o odpadoch rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v hlasovaní v stredu podvečer. Z návrhu vyplýva, že organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) pre obaly by museli po vypovedaní zmluvy s obcou zabezpečiť zber odpadu, až kým obec neuzatvorí zmluvu s inou organizáciou.

Opoziční poslanci, ale aj poslanec Patrick Linhart (Sme rodina) kritizovali návrh na zrýchlený režim. Pripomenuli potrebu riadneho pripomienkového konania, aby sa mohli k návrhu vyjadriť všetky dotknuté subjekty, ako napríklad obce či potravinárske organizácie. Zdôraznili, že téma odpadov je dôležitá téma, ktorá sa nemá riešiť v skrátenom konaní.

Koaličnému poslancovi Ondrejovi Dostálovi (SaS) chýbajú v materiáli explicitné dôvody na skrátené konanie. Nie je podľa neho zadefinované, v čom je hrozba zásadných hospodárskych škôd. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) apeloval na prijatie novely pre hroziace ťažkosti s odpadom. Obce podľa neho volajú po tom, aby mohli znovu uzavrieť zmluvy.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články