°C

Sobota, 30. máj 2020. Meniny má Ferdinand, zajtra Petronela, Petrana.

KORONAVÍRUS Slovenskí väzni vyrobili za tri týždne viac ako 72-tisíc rúšok

Približne 72.000 ochranných rúšok vyrobili slovenskí väzni
Približne 72.000 ochranných rúšok vyrobili slovenskí väzni
Zdroj: FOTO TASR - Zbor väzenskej a justičnej stráže
27.03.2020 16:15

BRATISLAVA - Slovenskí väzni vyrobili za viac ako tri týždne 72.200 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom. S prípravou produkcie začal Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 27. februára.


Samotná výroba rúšok, ktoré boli vrátane ZVJS prerozdelené medzi približne 100 odberateľov, sa začala 5. marca najskôr v dvoch ústavoch - Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová. Uviedla to hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská. "Rúška sú primárne distribuované podľa požiadaviek do všetkých ústavov zboru, ako aj pre subjekty spadajúce pod rezort ministerstva spravodlivosti, a to samotné ministerstvo, súdy, prokuratúry, Súdnu radu a Centrum právnej pomoci," povedala hovorkyňa.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Rúška vyrobené v ústavoch sú taktiež poskytované orgánom činným v trestnom konaní, sudcom, obhajcom, advokátom a iným osobám poskytujúcim právnu pomoc v prípade ich vstupu do ústavu za účelom vykonania úkonov s obvineným alebo odsúdeným. To platí len v prípade, že si tieto osoby nezabezpečia vlastné rúška na tvár.

"Zbor odpredal rúška aj na základe požiadavky Policajnému zboru a Hasičskému a záchrannému zboru, Slovenskej advokátskej komore, Nemocnici svätého Michala v Bratislave a nemocnici Košice-Šaca. Taktiež boli odpredané rúška Maltézskej pomoci Slovensko, ktorá denne zabezpečuje v Bratislave rozvoz stravy seniorom, ako aj výdaj teplého jedla ľuďom bez domova prostredníctvom svojich dobrovoľníkov," povedala ďalej Kacvinská.

"Táto činnosť nemá podnikateľský charakter a výdavky na ňu sa uhrádzajú zo štátneho rozpočtu. Príjmy stredísk sú príjmami štátneho rozpočtu. Pravidlá rozpočtovania sú jednoznačne stanovené v príslušnom zákone o rozpočtových pravidlách a súvisiacich predpisoch. Hospodárenie stredísk vedľajšieho hospodárstva je postavené na vyrovnanom rozpočte, to znamená že príjmy stredísk musia byť dosiahnuté minimálne na úrovni ich výdavkov," zdôraznila.

Rúška sa v súčasnosti vyrábajú v siedmich ústavoch, ktoré majú strediská šitia. Od 11. marca, okrem vyššie spomínaných dvoch väzníc, sa začala realizovať výroba rúšok aj v ďalších piatich ústavoch, a to v ústave Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: FOTO TASR - Zbor väzenskej a justičnej stráže

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články