°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Praženková podá na Sklenku trestné oznámenie: Vo výpovedi podľa nej klamal

Lenka Praženková
Lenka Praženková
Zdroj: TASR - Martin Baumann
13.03.2020 17:04

BRATISLAVA - Šéfka Súdnej rady SR Lenka Praženková podáva trestné oznámenie na niekdajšieho sudcu Vladimíra Sklenku. Podľa jej stanoviska totiž klamal orgány činné v trestnom konaní, keď vo svojej výpovedi spomenul v súvislosti s korupčnými schémami v justícii aj jej meno. Praženková jeho tvrdenia odmieta a chce sa brániť súdnou cestou.


Sklenka je zatiaľ, zrejme, v postavení svedka pri skupine sudkýň a sudcov, ktorých zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu 11. marca. Základom ich zadržania bola komunikácia obžalovaného Mariana K. cez aplikáciu Threema. V sobotu 14. marca bude Špecializovaný trestný súd rozhodovať, či bude niektorý spomedzi sudcov stíhaný väzobne.

„Predsedníčka súdnej rady má vedomosť o tom, že bývalý sudca Vladimír Sklenka, na ktorého podala úspešný disciplinárny návrh, sa vyjadroval aj k jej osobe. Sklenka je v situácii, ktorú si privodil svojím protizákonným konaním, čím dehonestoval dôveru v justíciu. Javí sa, že sa ďalším trestným činom, a to krivým obvinením či ohováraním, snaží privodiť si lepšiu životnú situáciu a výhodnejšie postavenie v možnom trestnom konaní. Ide o človeka, ktorý sa priznáva k páchaniu rozsiahlej trestnej činnosti a v záujme zachovania slobody vo svoj prospech prekrúca skutočnosti tak, aby zámerne zdiskreditoval viaceré osoby,“ uviedla Praženková v stanovisku.

Praženková v prípade hovorí o zastrašovaní pri disciplinárnom návrhu, ktorý na Sklenku podala. „Predsedníčke bolo signalizované, že nemá voči danému sudcovi podnikať disciplinárne kroky, keďže jej to v budúcnosti spočíta. Napriek tomu sa nedala zastrašiť a okamžite rozhodla, z titulu svojej kompetencie, podať na jeho osobu disciplinárny návrh. Pokiaľ ide o vec, ku ktorej Vladimír Sklenka hovorí, že počul z počutia, že sa predsedníčka súdnej rady mala o daný spis zaujímať, tak treba uviesť vec na pravú mieru. Predsedníčka sa o tento spis zaujímala len z titulu funkcie predsedu súdnej rady pri vybavovaní podnetu občana na disciplinárne konanie voči sudkyni, vyššiemu súdnemu úradníkovi ako aj voči postupu predsedu súdu,“ dodáva stanovisko.

Podľa šéfky súdnej rady je všetko zaevidované. Tvrdí tiež, že nejde o žiaden pokus o ovplyvňovanie. „Daný podnet vybavoval Odbor legislatívny a právny Kancelárie Súdnej rady SR ešte v roku 2017 a je riadne zaevidovaný a archivovaný Kanceláriou Súdnej rady SR. V žiadnom prípade tak nemohlo ísť o žiadny pokus ovplyvňovanie akejkoľvek strany alebo akékoľvek iné nekalé konanie. Predsedníčka súdnej rady preto podá na Vladimíra Sklenku trestné oznámenie,“ uzavrela Praženková.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články