°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Mestá z celého Slovenska pomáhajú Prešovu: Tisíce eur posielajú na transparentný účet mesta

Oblasť naďalej strážia policajti.
Oblasť naďalej strážia policajti.
Zdroj: Topky/Miro Vacula
15.12.2019 18:30

PREŠOV - Mestá v Nitrianskom kraji aj mesto Banská Bystrica sa pridali k iniciatíve na pomoc občanom zasiahnutých tragédiou v Prešove. Na transparentný účet zasielajú financie, ktoré budú do posledného centa vyplatené ľuďom, ktorým výbuch plynu a rozsiahly požiar zničil byty.


rajské mesto Nitra poskytne finančnú podporu vo výške 10.000 eur, pomoc odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo. „Aj týmto spôsobom sa pripájame k vlne solidarity, ktorá sa nesie celým Slovenskom,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek. Poslanci Mestského zastupiteľstva v Nových Zámkoch schválili vyčlenenie sumy vo výške 5000 eur. Viacerí členovia mestského parlamentu zároveň prisľúbili príspevok na transparentný účet mesta Prešov aj z vlastných súkromných účtov.

Mestskí poslanci venovali aj svoje platy 

Takmer 5000 eur posiela do Prešova mesto Komárno. Mestské zastupiteľstvo Komárna na návrh primátora Bélu Keszegha rozhodlo, že 3000 eur vyčlenených na silvestrovskú zábavu a ohňostroj mesto radšej venuje obetiam výbuchu panelového domu. Okrem toho poslankyňa Margit Keszegh v mene nezávislých poslancov oznámila zastupiteľstvu, že každý poslanec tejto skupiny venuje 100 eur zo svojho poslaneckého platu. K tejto iniciatíve sa okrem primátora a viceprimátorov pripojili aj ďalší poslanci.

Dotáciu pre mesto Prešov na účely zabezpečenia potrieb občanov dotknutých výbuchom plynu v bytovke na Mukačevskej ulici vo výške 1000 eur schválili aj poslanci v Zlatých Moravciach. Zastupiteľstvo mesta Vráble sa na zasadnutí uznieslo, že schvaľuje pomoc vo výške 3000 eur. Okrem toho sa niektorí poslanci vzdali svojho mesačného platu, aby sa suma ešte zvýšila.

Banská Bytrica posiela peniaze z punču aj zo zrušených silvestrovských osláv 

Mesto Banská Bystrica posiela do Prešova na pomoc ľuďom, ktorých postihlo nešťastie spojené s tragickým výbuchom bytovky na Mukačevskej ulici, 13.033 eur. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová. Z toho 10.000 eur je suma pôvodne vyčlenená na silvestrovský ohňostroj a program, ktorý mesto pred pár dňami zrušilo. Ponechalo iba novoročný ohňostroj a program, ktorý si Banskobystričania užijú na Nový rok popoludní. Zvyšok sumy smerujúcej do Prešova tvorí výťažok z Primátorského punču, ktorý sa uskutočnil 13. decembra, a kde sa podarilo vyzbierať 3033 eur.

"Som veľmi rád, že o takéto podujatia je u nás vždy veľký záujem. Banskobystričania majú dobré srdce a ďakujem všetkým, ktorí si našli čas a prišli do nášho stánku pred radnicou. Každý jeden návštevník prispel k výnimočnej atmosfére. Verím, že vyzbieraná suma spolu s príspevkom mesta pomôže Prešovu zmierniť následky výbuchu, ktorý ovplyvnil mnohých," zdôraznil primátor Ján Nosko. Počas Primátorského punču sa v meste pod Urpínom predalo 200 litrov vianočného punču, 50 litrov čaju a 500 keramických hrnčekov s tematikou Banskobystrických Vianoc. Pri stánku sa zastavili stovky ľudí.

Peniaze pošle aj Stropkov

 V rámci poslednej úpravy tohtoročného rozpočtu mestské zastupiteľstvo v stredu (11. 12.) schválilo aj vyčlenenie 3000 eur na pomoc obyvateľom Prešova, ktorých postihol tragický výbuch plynu v bytovke na Mukačevskej ulici. Mesto Stropkov na tento účel venuje aj celý výťažok z nedeľňajšieho benefičného vianočného koncertu, informoval hovorca stropkovskej radnice Peter Novák.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články