Národniari pred voľbami pritvrdzujú: TOTO sú potraviny, ktorých sa bude týkať nízka daň | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Národniari pred voľbami pritvrdzujú: TOTO sú potraviny, ktorých sa bude týkať nízka daň

Národniari vyrukovali s lacnejšou DPH na niektoré potraviny
Národniari vyrukovali s lacnejšou DPH na niektoré potraviny
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková, gettyimages.com
20.09.2019 05:55

BRATISLAVA - Od začiatku budúceho roka sa znížená 10-percentná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) rozšíri na ďalšie potraviny. Pôjde len o zdravé potraviny, ako sú mliečne výrobky, ovocie a zelenina dopestovateľné na Slovensku, ovocné a zeleninové šťavy, či med a rožky.


Nižšia sadzba dane sa nebude vzťahovať na alkoholické nápoje, čokoládové aj nečokoládové cukrovinky, cukrárenské výrobky, výživové doplnky, aditíva a arómy. Vyplýva to z novely zákona o DPH od poslancov za SNS, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Opatrenie bude stáť štátny rozpočet ročne 65 miliónov eur.

„Znižovanie DPH na potraviny má svoje rácio. Tak vysoká DPH na potraviny, aká je u nás, nie je únosná. Ak budeme znova vo vláde budeme tlačiť na znižovanie DPH pri ďalších potravinách,“ povedal po schválení novely zákona predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko. Podľa neho v nadväznosti na aktuálne zníženie DPH na niektoré potraviny by sa mali znížiť aj ceny v reštauráciách a hoteloch. „Zamerali sme sa hlavne na to, aby sme pomohli reštauráciám a hotelom znížiť ceny raňajok,“ dodal Danko.

Andrej Danko
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Šéf parlamentu je teraz zvedavý na reakcie obchodných reťazcov. „Predpokladám, že ak dôjde k zníženiu DPH, dôjde aj k zníženiu cien vybraných zdravých potravín v obchodných reťazcoch. Vyzývam obyvateľov, aby to sledovali,“ zdôraznil Danko.

Potraviny, ktorých sa bude 10-percentná daň týkať

Od januára budúceho roka tak pribudnú k potravinám so zníženou 10-percentnou DPH cmar, kyslé mlieko, smotana, jogurt, kefír a ostatné fermentované alebo acidofilné mlieko. Nižšia sadzba dane sa bude vzťahovať aj na orechy, kakao, syry, tvaroh, ovčiu bryndzu, prírodný med, zemiaky, rajčiaky, cibuľu, šalotku, cesnak, pór a ostatnú cibuľovú zeleninu, kapustu, karfiol, kaleráb, kel, hlávkový šalát, čakanku, uhorky šalátové a nakladačky. Rovnako tak aj na strukoviny, jablká, hrušky, duly, čerstvý chlieb, sladké pečivo, koláče, sušienky a ostatné pekárske výrobky, oblátky, či ovocné a zeleninové šťavy bez pridaného cukru.

Národniari pred voľbami pritvrdzujú:
Zdroj: topky

Koaličný kompromis

"Mali sme záujem znížiť DPH na všetky potraviny od roku 2020. Dopad na štátny rozpočet by však bol viac ako 100 miliónov eur. Pristúpili sme ku koaličnému kompromisu a vybrali sme napokon cez pozmeňujúci návrh len zdravé potraviny. Tým sme dopad na štátny rozpočet znížili na 65 mil. eur ročne. Na niektoré potraviny bola DPH znížená už predtým, týmto návrhom chceme ešte viac podporiť domácich producentov," uviedla v stredu v pléne parlamentu poslankyňa Eva Antošová zo SNS.

Národniari pred voľbami pritvrdzujú:
Zdroj: topky

Už v roku 2016 sa znížila sadzba DPH na vybrané druhy potravín z 20 % na 10 %. Išlo napríklad o mäso z hovädzích zvierat, z domácich svíň, mäso z oviec alebo kôz, mäso a jedlé droby z domácej hydiny, mäso a jedlé droby z domácich králikov, sladkovodné ryby okrem ozdobných rýb, rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb, mlieko, maslo a čerstvý chlieb.

Národniari pred voľbami pritvrdzujú:
Zdroj: topky

Ambíciou SNS je naďalej bojovať za to, aby znížená DPH bola na všetky potraviny. "Sľubujeme, že akonáhle to politická situácia a najmä rozpočet dovolí, tak budeme v tejto ambícii pokračovať," dodala Eva Antošová. Určite však SNS nebude podľa Antošovej podporovať zníženie DPH na cukrovinky a cukrárenské výrobky, na sladené nápoje a alkohol.

Národniari pred voľbami pritvrdzujú:
Zdroj: topky


Galéria

Národniari vyrukovali s lacnejšou Andrej Danko Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články