°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Slováci, pripravte sa na teplo: Meteorológovia varujú pred popoludňajšími horúčavami

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
20.08.2019 09:00

BRATISLAVA - Meteorológovia varujú pred horúčavami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami, dosahovať môžu hodnotu 33 až 34 stupňov Celzia.


Výstrahy platia pre väčšinu Bratislavského, Banskobystrického, Košického a Nitrianskeho kraja, a tiež pre okresy Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Trnava, Humenné i Vranov nad Topľou. Výstraha platí od 13.00 h do 18.00 h.

Slováci, pripravte sa na
Zdroj: shmu.sk

Pre horúčavy záchranári pomáhali 63 pacientom

V pondelok z tepla skolabovalo 63 pacientov. Až 11 z nich skolabovalo v Košickom kraji, najmenej v Trenčianskom - štyria. Informovala o tom manažérka komunikácie s verejnosťou Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Záchranná zdravotná služba apeluje, aby ľudia dbali na prevenciu. „Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy," zdôrazňujú záchranári. Záchranári odporúčajú vyhýbať sa slnku od 11:00 do 15:00.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a jej operátor poradí, ako ďalej postupovať.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články