°C

Utorok, 11. august 2020. Meniny má Zuzana, zajtra Darina.

Horúčavy budú ešte horšie, ako sa čakalo! Meteorológovia zvýšili výstrahu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
24.07.2019 18:30

BRATISLAVA - Výstrahy pred vysokými teplotami budú platiť aj vo štvrtok (25. 7.). Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojej webovej stránke.


Výstrahu prvého stupňa vydali pre okresy Bratislavského, Banskobystrického, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Trnavského kraja od 14.00 do 18.00 h. Teploty môžu dosiahnuť až 34 stupňov Celzia. 

Horúčavy budú ešte horšie,
Zdroj: SHMÚ

Horúce počasie má podľa meteorológov pokračovať aj v piatok (26. 7.). Výstraha druhého stupňa sa týka troch krajov - Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského. V Banskobystrickom a Trenčianskom bude naďalej platiť výstraha prvého stupňa.

Horúčavy budú ešte horšie,
Zdroj: SHMÚ

Francúzsko sa chystá na rekordné horúčavy: Ľudí vystríhali, aby nikam necestovali

Francúzsky hlavný železničný prepravca SNCF v stredu varoval svojich zákazníkov, aby vo štvrtok radšej nikam necestovali z dôvodu očakávaných veľkých horúčav. V Paríži a v niektorých iných častiach krajiny očakávajú vo štvrtok teplotu až 42 stupňov Celzia. SNCF ponúka cestujúcim, ktorí už majú na zajtra kúpené lístky, že ich môžu vrátiť, prípadne vymeniť za lístky na iný deň.

Tým, ktorí si to predsa len nerozmyslia, budú zamestnanci SNCF zadarmo rozdávať fľaše s vodou. Francúzska ministerka solidarity a zdravotníctva Agnés Buzyn v stredu pripomenula, že vo štvrtok vystúpa teplota ešte o dva stupne Celzia vyššie, ako tomu bolo pri enormných horúčavách v roku 2003, kedy po celom Francúzsku zahynulo 15-tisíc prevažne starších ľudí.

V Belgicku a Holandsku padli teplotné rekordy

Teplotné rekordy zaznamenali v stredu meteorológovia v Belgicku aj susednom Holandsku. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že vlna horúčav postihla celú západnú Európu, kde narušila dopravu a vyžiadala si bezpečnostné varovania.

Hlavný meteorológ z belgického Kráľovského meteorologického inštitútu (IRM) David Dehenauw uviedol, že rekordných 38,9 stupňa Celzia namerali na vojenskej základni Kleine-Brogel ležiacej zhruba 100 kilometrov severovýchodne od Bruselu - v provincii Limbursko pri hraniciach s Holandskom.

Horúčavy budú ešte horšie,
Zdroj: Getty Images

Dehenauw v príspevku na Twitteri napísal, že ide o najvyššiu nameranú teplotu od roku 1833, keď sa tieto údaje v Belgicku začali zaznamenávať. Varoval, že vo štvrtok možno v krajine očakávať ešte vyššie teploty.

Doterajším belgickým rekordom bolo 38,8 stupňa Celzia, ktoré namerali 27. júna 1947. Tento rekord však neskôr v roku 1980 po inštalovaní lepšieho meracieho systému do observatória v Uccle pri Bruseli ešte znížili na 36,6 stupňa Celzia.

Najhorúcejší deň od začiatku takýchto meraní zažilo podľa meteorológov vo štvrtok aj susedné Holandsko, kde na leteckej základni Gilze-Rijen na juhu krajiny namerali 38,8 stupňa Celzia. Nové teplotné maximum pokorilo podľa Holandského kráľovského meteorologického ústavu (KNMI) predošlý rekord, 38,6 stupňa Celzia, nameraný ešte v roku 1944.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články