°C

Piatok, 28. február 2020. Meniny má Zlatica, zajtra Radomír.

Slováci počasie stále podceňujú: Kolapsov opäť pribúda, počas víkendu ich bolo takmer 120

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
22.07.2019 13:05

BRATISLAVA - Zdravotní záchranári pomáhali počas uplynulého víkendu (20. - 21. 7.) v 118 nahlásených prípadoch kolapsov z tepla. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.


"Najviac pacientov, 24, skolabovalo z tepla v Prešovskom kraji. Naopak, najmenej v Žilinskom kraji, kde potrebovalo pomoc deväť pacientov," spresnila. Záchranári opakovane apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu. V čase obeda, od 11.00 do 15.00 h, sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

Pri nevyhnutnom pobyte vonku netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ak predsa len nastanú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta je potrebné ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu je k dispozícii tiesňová linka 155.

 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články