Kolapsy z tepla naďalej zamestnávajú záchranárov: Pomoc včera potrebovalo až 65 ľudí | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Kolapsy z tepla naďalej zamestnávajú záchranárov: Pomoc včera potrebovalo až 65 ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
06.08.2019 11:05

BRATISLAVA - Zdravotní záchranári pomáhali v pondelok (5. 8.) v 65 nahlásených prípadoch kolapsov z tepla. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.


"Až 11 pacientov skolabovalo v Banskobystrickom kraji, najmenej v Trnavskom kraji, v ktorom malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav päť pacientov," spresnila. Záchranári opakovane apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu. V čase obeda, od 11.00 do 15.00 h, sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

Pri nevyhnutnom pobyte vonku netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ak predsa len nastanú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta je potrebné ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu je k dispozícii tiesňová linka 155.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články