Kolapsov z tepla ubúda, záchranári pomáhali desiatkam pacientov: Dnes nás potrápia búrky | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Kolapsov z tepla ubúda, záchranári pomáhali desiatkam pacientov: Dnes nás potrápia búrky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
21.06.2019 10:25

BRATISLAVA - Počet kolapsov z tepla klesol. Vo štvrtok (20. 6.) vyslalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR záchranárov k 62 ľuďom, ktorí skolabovali z tepla. Informovala o tom hovorkyňa OS ZZS SR Alena Krčová.


Najviac - 12 pacientov skolabovalo v Banskobystrickom kraji, najmenej v Nitrianskom kraji, kde mali problémy v dôsledku horúčav štyria pacienti. Záchranári opätovne apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu. V čase obeda, od 11.00 do 15.00 h, sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. "Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti," upozornila Krčová.

"Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu," povedala. Podľa záchranárov je najlepšie piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu treba piť s mierou a alkoholu je vhodné sa úplne vyhnúť, pretože rozširuje cievy. 

"Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch," informovali záchranári. Ak sa zdravotný stav zhorší, treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Búrky na Slovensku
Zdroj: SHMÚ

Dnes nás na celom Slovensku čakajú búrky

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na piatok výstrahy pred búrkami vo všetkých okresoch Slovenska. Výstrahy prvého stupňa platia od 11.00 do 21.00 h, v Bratislavskom a Trnavskom kraji a niektorých okresoch Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja od 10.00 h. 

"Zrážky sa budú vyskytovať aj naďalej. Menej by ich malo byť až začiatkom budúceho týždňa," informoval SHMÚ na sociálnej sieti.


Galéria

Ilustračné foto Búrky na Slovensku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články