Záchranári neustále v pohotovosti: Počas víkendu pomohli 118 pacientom | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Záchranári neustále v pohotovosti: Počas víkendu pomohli 118 pacientom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Thinkstock.com
22.07.2019 10:40

BRATISLAVA - Záchranári cez víkend pomáhali 118 pacientom, ktorí mali problémy z tepla. Najviac pacientov ošetrili v Prešovskom kraji - 24. Najmenej, deväť, potrebovalo pomoc v Žilinskom kraji. Informovala o tom Alena Krčová z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.


Záchranná zdravotná služba apeluje, aby ľudia dbali na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. „Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu treba piť s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy," zdôrazňujú záchranári.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a jej operátor poradí, ako ďalej postupovať.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články