Slováci, čo je to s nami? Choroby nás položia jedna radosť, nasledujúce čísla sú jasným dôkazom | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Slováci, čo je to s nami? Choroby nás položia jedna radosť, nasledujúce čísla sú jasným dôkazom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Martin Palkovič
22.02.2019 15:40

BRATISLAVA - Počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) na Slovensku počas ôsmeho týždňa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesol o 10,7 percenta. Lekári celkovo nahlásili 87.909 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Banskobystrickom kraji. Naopak, najmenej chorých bolo v Prešovskom kraji. ARO mali najmä deti do päť rokov. Informovali o tom pracovníci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Priebeh ochorení bol pri ARO komplikovaný v prípadoch 1856 osôb. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (957). Ochorenia hlásilo 63 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 53 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Najvyšší počet hlásiacich lekárov bol zaznamenaný v Trnavskom, najnižší v Bratislavskom kraji.

Lekári hlásili v ôsmom kalendárnom týždni 15.520 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), čo predstavuje 17,7 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 13 percent. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom, najnižšia v Prešovskom kraji. Najčastejšie na CHPO ochoreli deti do päť rokov.

Hlásených bolo 145 prerušení výchovno-vzdelávacieho procesu. Išlo o 87 materských škôl, 55 základných škôl a tri stredné školy. Z dôvodu zvýšeného výskytu ARO bol vydaný zákaz návštev v 43 zdravotníckych zariadeniach. Hlásených bolo tiež  spolu 37 prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI, v siedmich prípadoch pacienti zomreli.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články