Meteorológovia varujú nebezpečnými rekordmi: FOTO Za uplynulý rok ich máme hneď niekoľko | Topky.sk

Sobota, 23. február 2019. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Meteorológovia varujú nebezpečnými rekordmi: FOTO Za uplynulý rok ich máme hneď niekoľko

Zdroj: gettyimages.com
09.02.2019 19:59

BRATISLAVA - Slováci pociťujú teplejšie počasie viac a viac. A nie je to len o pocitoch. Meteorológovia na svojej stránke uviedli viacero teplotných rekordov, ktoré Slovensko v roku 2018 pokorilo. Prekonané bolo aj jedno z doteraz najvýraznejších teplých období spred osemnástich rokov.


V roku 2018 padlo viacero rekordov, ktoré sa týkali relatívne teplých období. Bezprecedentné bolo podľa meteorológov sumárne trvanie teplých období počítaných podľa maximálnej dennej teploty. Doterajší rekord 57 dní z roku 2000 bol prekonaný o 23 dní.

Meteorológovia varujú nebezpečnými rekordmi:
Zdroj: shmu.sk

Obdobie od 8. do 25. apríla 2018 bolo zas absolútne najdlhším individuálnym teplým obdobím meraným podľa minimálnej dennej teploty vzduchu. Trvalo 18 dní. Rekord padol tiež v celoročnom počte teplých období meraných podľa maximálnej teploty vzduchu. Doterajší maximálny počet deväť bol prekonaný o jeden deň.

Vôbec najteplejší rok

Meteorologický tím okrem iného nazval tento rok ako najteplejší v histórii. Tvrdenia dokazujú údajmi z viacerých staníc po našom území. V minulom roku bolo totiž v doteraz najväčšom počte klimatologických a meteorologických staníc dosiahnutá priemerná teplota 12 stupňov Celzia a viac. V obci Žihárec v okrese Šaľa dokonca až 13 stupňov Celzia.

Meteorológovia varujú nebezpečnými rekordmi:
Zdroj: gettyimages.com

Za teplé meteorológovia považujú obdobie minimálne piatich po sebe idúcich dní so silne nadpriemernou hodnotou vzduchu. Odchýlka od dlhodobého priemeru môže byť počítaná z maximálnej, minimálnej alebo priemernej dennej teploty.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články