°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Horskí záchranári ukázali FOTO z odpálenia lavín v Tatrách: Jedna zasiahla zjazdovú trať

Odpaľovanie lavíny
Odpaľovanie lavíny
Zdroj: FB/Horská záchranná služba
04.01.2019 19:48

ZUBEREC – Jedna z dvoch lavín, ktoré v piatok ráno v Spálenom žľabe preventívne odstrelili horskí záchranári z Oblastného strediska Západné Tatry a Strediska lavínovej prevencie, zasiahla zjazdovú trať. Jej celková dĺžka bola 1450 metrov, šírka odtrhu približne 150 metrov a výška dosiahla priemerne dva metre.


Horská záchranná služba (HZS) na oficiálnej webovej stránke informuje, že dôvodom odstrelu bolo silné sneženie a veterné počasie posledných dní a štvrtý stupeň lavínového nebezpečenstva. Spálený žľab sa nachádza v masíve predného Salatína a okrajom zasahuje zjazdovku v Salatínskej doline.

Horskí záchranári ukázali FOTO
Zdroj: FB/Horská záchranná služba

V spomínanom žľabe na Silvestra v roku 2005, pravdepodobne pádom preveja zomrelo pod lavínou sedem z ôsmich českých turistov a horolezcov, ktorí si na noc postavili bivak zhruba v polovici Spáleného žľabu. To sa im pri vyhlásenom štvrtom stupni lavínového nebezpečenstva stalo osudným.

Horskí záchranári ukázali FOTO
Zdroj: FB/Horská záchranná služba

„Aj vďaka preventívnej činnosti ako je odstrel lavíny, predchádza HZS a prevádzkovatelia lyžiarskeho strediska Zverovka – Spálená škodám na majetku, no hlavne ohrozeniu na zdraví či živote. Návštevníci lyžiarskeho strediska a tejto oblasti sa tak môžu cítiť bezpečne,“ uvádza sa na stránke. HZS aj naďalej upozorňuje na pretrvávajúce zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Pri aktuálnych podmienkach neodporúčajú túry do vysokohorských oblastí.


Galéria

Odpaľovanie lavíny

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/pavol hrubjak

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články