Najvyšší súd rozhodol v Kňažkov prospech: VIDEO Verím, že lúpež určite nebola náhoda | Topky.sk

Streda, 21. november 2018. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Najvyšší súd rozhodol v Kňažkov prospech: VIDEO Verím, že lúpež určite nebola náhoda

Milan Kňažko na Najvyššom súde
Milan Kňažko na Najvyššom súde
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
10.07.2018 19:00

BRATISLAVA - Najvyšší súd dnes zrušil rozsudok prvostupňového súdu v prípade vlámania a lúpeže v dome Milana Kňažka v Bratislave a rozhodol v jeho prospech. Vec sa vracia na prvostupňový súd. Na verejné zasadnutie sa odsúdený Pavel Novotný nedostavil, pretože sa odmietol zúčastniť verejného pojednávania. Zastupoval ho advokát.


Senát najvyššieho súdu nakoniec rozhodol v prospech Milana Kňažka a zrušil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I. Celú záležitosť nariadil znovu prešetriť. „Je potrebné znovu zvážiť poľahčujúce a priťažujúce okolnosti a až potom ukladať trest.“ Najvyšší súd tiež konštatoval, že obžalovaný nesplnil obe náležitosti poľahčujúcej okolnosti spojené s priznaním sa k spáchaniu trestného činu a spochybnil vyjadrenie ľútosti odsúdeného.

Milan Kňažko na Najvyššom
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Súd Kňažkovi vyhovel

Senát na záver taktiež konštatoval pochybenie okresného súdu na základe spravodlivej konkurencie ustanovení, čo bolo v prospech odsúdeného. „Došlo k dvojitému pričítaniu v neprospech obvineného v tomto smere,“ povedal predseda senátu. Keďže však došlo k zrušeniu celého rozsudku, okresný súd sa bude musieť celou vecou zaoberať znovu.

Milan Kňažko na Najvyššom
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Kauza zlodeja v dome exministra a herca Milana Kňažka sa tak vracia na prvostupňový súd. Najvyšší súd Slovenskej republiky na dnešnom verejnom zasadnutí na základe dovolania ministra spravodlivosti zrušil rozsudok Okresného súdu Bratislava I vo výroku o treste. Okresnému súdu prikázal, aby vec znovu prerokoval a rozhodol. Dôvodom bolo zistenie nesprávneho použitia zákonných ustanovení týkajúcich sa poľahčujúcich okolností, čím došlo k porušeniu zákona v prospech obvineného. Odsúdený Novotný si na verdikt počká vo väzbe.

Lúpež nebola náhoda

„Myslím si, že nebezpečnosť takéhoto konania je známa,“ povedal Kňažko s tým, že zatiaľ je to podľa neho na dobrej ceste. „Som presvedčený a verím, že táto lúpež jednoznačne nebola náhoda. O tom niet najmenších pochýb,“ uviedol po skončení súdu. O podaní dovolania nemal pochybnosti. „Bol som presvedčený, že to spraviť treba, pretože som mal pocit nespravodlivosti. Ten je v našej spoločnosti hlboko zakorenený,“ dodal.

Podľa Kňažka bola streľba na páchateľa inštinktívna. „Keď sa zobudíte o pol druhej ráno, rozhodujete sa v priebehu niekoľkých sekúnd. Nemáte veľa možností na premýšľanie. Myslím si, že som konal správne,“ objasnil svoje konania pri vlámaní Kňažko. Ten páchateľa postrelil a konal by tak znovu.

Kňažko reagoval na Žitňanskú

Kňažko podal podnet a reagoval tak na dovolanie exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej o podozrení s nelegálnym uplatnením poľahčujúcich okolností. Prokuratúra požadovala zrušenie rozsudku okresného súdu. Exministerka v dovolaní kládla dôraz na otázku, akú hodnotu má priznanie páchateľa. Také priznanie podľa nej nezodpovedalo podstate poľahčujúcej okolnosti. Minimálna trestná sadzba v tomto prípade by mala byť päť rokov a štyri mesiace.

Hlavným bodom dovolania bolo podozrenie, že poľahčujúca okolnosť, ktorá bola Novotnému priznaná Okresným súdom Bratislava I v júni, je nezákonná. Táto okolnosť bola dôvodom skrátenej doby trestu na tri roky nepodmienečne. Priznanie poľahčujúcich a priťažujúcich okolností je podľa predsedu senátu dôležitá súčasť pri výmere trestu.

Milan Kňažko na Najvyššom
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Pochybnosti o konaní lupiča

Navrhovateľka tiež vyjadrila pochybnosti, či Novotný pomáhal policajtom pri vyšetrovaní tak, ako sa od neho v prípade uznania poľahčujúcej okolnosti očakáva. Odsúdený Čech totiž podľa nej neposkytol viac informácií o pozadí lúpeže ani pomoc policajtom pri jej rekonštrukcii a iných úkonoch. Podľa obhajcu Novotného došlo v rozhodnutí okresného súdu k chybe. K priťažujúcej okolnosti spojenej s vykonaním trestného činu v dome mali nelegálne pripojiť aj prečin porušovania domovej slobody, ktorý má rovnakú podstatu.

Milan Kňažko na Najvyššom
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Čech Pavel Novotný bol v júni 2017 odsúdený za zločin krádeže, porušovanie domovej slobody a poškodzovania cudzej veci. Lúpež sa stala 11. januára toho roku, keď sa po jednej hodine v noci vlámal do domu Milana Kňažka na bratislavskom Slavíne. Ukradol tam hotovosť z peňaženiek manželov a vykradol aj trezor, čím spôsobil škodu najmenej 10-tisíc eur. Na súde sa k činu priznal a vyjadril ľútosť nad svojím skutkom. „Rád by som sa ešte raz ospravedlnil za všetko príkorie, ktoré sa stalo. Veľmi mi je to ľúto a žiadam o odpustenie,“ povedal obžalovaný vo svojej záverečnej reči. Kňažko ho pri čine postrelil. 


Galéria

Milan Kňažko na Najvyššom Milan Kňažko na Najvyššom Milan Kňažko na Najvyššom Milan Kňažko na Najvyššom Milan Kňažko na Najvyššom

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/vcs

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články